Choroby psów

17.09.2010
autor:  Marcin Kubalka
kategoria:  Choroby psów

Stłuszczenie wątroby jest rzadko występującym, najczęściej bezobjawowym schorzeniem występującym najczęściej u psów otyłych bądź chorych na cukrzycę. Sporadycznie zdarza się u młodych szczeniąt ras miniaturowych.

Na czym polega i czym jest powodowane stłuszczenie wątroby u psów?

Tłuszczowe zwyrodnienie wątroby występuje u psów stosunkowo rzadko. Powodowane jest zaburzeniem metabolizmu tłuszczy w wątrobie. Skutkuje to odkładaniem tłuszczu w komórkach wątroby, co prowadzi do jej degeneracji i powiększenia. Stłuszczenie wątroby powodowane jest przez różne czynniki, często niemożliwe jest ustalenie przyczyny wystąpienia choroby (tzw. idiopatyczne stłuszczenie wątroby). Do najczęstszych przyczyn stłuszczenia wątroby zalicza się cukrzycę i otyłość oraz zatrucie paracetamolem. Do rzadziej występujących przyczyn należą kamica żółciowa, nowotwory, niedrożność jelit i niewydolność nerek. Niekiedy przyczyną jest niedobór metioniny i choliny powodowany nieprawidłowym żywieniem. Stłuszczenie wątroby występuje sporadycznie u szczeniąt bardzo małych ras jako następstwo hipoglikemii.

Jakie są objawy stłuszczenia wątroby?

Stłuszczenie zazwyczaj przebiega bezobjawowo. Jedynym symptomem może być powiększenie rozmiarów wątroby. Przy ostrym i zaawansowanym stłuszczeniu oraz przy stłuszczeniu o podłożu toksycznym (zatrucie paracetamolem) dochodzi do niewydolności wątroby objawiającej się wymiotami, ślinieniem, biegunką lub zaparciami i brakiem apetytu. Stłuszczenie wątroby obejmujące znaczną część narządu jest poważnym zagrożeniem zdrowia psa. W takim wypadku dochodzi również do wzrostu aktywności enzymów wątrobowych, który można wykryć podczas badań biochemicznych krwi. Pewną diagnozę można postawić w oparciu o badanie wycinka wątroby pobranego poprzez wykonanie biopsji, czyli nakłucia przeznaczoną do tego igłą.

Jak leczy się stłuszczenie wątroby?

Leczenie polega na usunięciu przyczyny stłuszczenia wątroby, czyli choroby która je wywołała. W przypadku cukrzycy należy ustabilizować chorobę i dobrać odpowiednią dawkę insuliny. W przypadku otyłości, należy zapewnić odpowiednią dietę i ruch. Niezależnie od przyczyny stłuszczenia stosuje się środki poprawiające pracę wątroby i przyśpieszające jej regenerację. Powrót do zdrowia jest możliwy o ile uda się wyleczyć chorobę podstawową wywołującą degenerację zanim osiągnie ona poważne rozmiary.

Jak zapobiegać stłuszczeniu wątroby?

Aby nie dopuścić do tłuszczowego zwyrodnienia wątroby należy zapobiegać występowaniu schorzeń mogących je wywołać. Pierwszorzędną rolę odgrywa tu przeciwdziałanie otyłości u psa. Żywienie zwierzęcia powinno być zbilansowane i dostosowane do jego potrzeb, szczególnie w kwestii kaloryczności i zawartości tłuszczu. Aby zapobiec toksycznemu stłuszczeniu wątroby, należy powstrzymać się od stosowania niezaleconych przez lekarza weterynarii leków, szczególnie tych, które przeznaczone są dla ludzi. Jeżeli pies choruje na którąś z chorób mogących powodować wystąpienie stłuszczenia należy stosować się do zaleceń lekarza weterynarii, który leczy nasze zwierzę. U zwierząt zdrowych należy skonsultować się z lekarzem w przypadku zaobserwowania objawów ze strony wątroby. Zleci on wykonanie badań i podejmie odpowiednie leczenie jeżeli będą ku temu wskazania.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu