Choroby psów

28.09.2010
autor:  Marcin Kubalka
kategoria:  Choroby psów

Ślepota dzienna (hemeralopia) jest rzadkim schorzeniem oczu. Objawia się zaburzeniem widzenia, ślepotą lub błędnym rozpoznawaniem barw w warunkach silnego oświetlenia.

Czym jest hemeralopia?

Oko jest narządem umożliwiającym widzenie. Dzieje się to za sprawą skomplikowanego układu optycznego składającego się ze źrenicy i soczewki, który rzuca obraz na powierzchnię siatkówki. Siatkówka wyposażona jest w dwa rodzaje receptorów przetwarzających światło na impulsy nerwowe. Pręciki odpowiadają za widzenie w słabym świetle bez możliwości rozpoznawania barw. Czopki są odpowiedzialne za widzenie w dobrym oświetleniu i rozpoznawanie barw. Ślepota dzienna jest spowodowana zanikiem (dystrofią) czopków. W przeważającej większości wypadków jest to choroba o podłożu genetycznym, dziedziczona po rodzicach. Sporadycznie występuje razem z albinizmem, paranowotworową retinopatią, zaćmą i przy wrodzonym braku tęczówki. W niektórych przypadkach powodem wystąpienia choroby jest uraz mózgu np. po wypadku komunikacyjnym. Hemeralopia jest chorobą nieuleczalną, która w zaawansowanej postaci może powodować ślepotę.

Czym objawia się ślepota dzienna u psa?

Jedynym widocznym dla właściciela objawem jest niechęć do przebywania w jasno oświetlonych pomieszczeniach. Pies wybiera ciemniejsze miejsca w domu i niechętnie wychodzi na spacery w słoneczne dni. Wraz z postępem choroby dochodzi do pogarszania widzenia. Zaburzenie widzenia tego typu często nie jest właściwie diagnozowane, a gorsze widzenie psa składa się na karb jego wieku lub innych chorób oczu.

Jak leczy się ślepotę dzienną?

Do tej pory nie opracowano leczenia hemeralopii. Nie da się również zatrzymać lub spowolnić rozwoju choroby. Jedynym możliwym postępowaniem jest kontrola zdolności widzenia i zapewnienie psu słabo oświetlonego pomieszczenia, w którym będzie lepiej widział. Zaleca się zmianę godzin spacerów, tak aby chory pies nie wychodził z domu w porze najbardziej intensywnego nasłonecznienia.

Jak zapobiegać występowaniu hemeralopii?

Z powodu dziedzicznego charakteru schorzenia, zapobieganie polega na eliminowaniu z hodowli psów u których wystąpiła ślepota dzienna. Nie należy kupować szczeniaków po chorych rodzicach. Zaburzenia widzenia powinny być konsultowane z lekarzem weterynarii. Przypadki co do których lekarz ma wątpliwości lub nie potrafi określić przyczyny zaburzeń wzroku powinny być konsultowane ze specjalistą.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu