Choroby psów

09.11.2010
autor:  Agata Wieczorek
kategoria:  Choroby psów

Spowodowana jest uszkodzeniem mózgu. Do powstania objawów chorobowych dochodzi tylko w obrębcie jednego oka. Leczenie nie jest proste, czasami wręcz niemożliwe. Dzieje się tak w przypadkach, gdy czynnikiem sprawczym jest rozrost nowotworowy wewnątrz czaszki.

Przyczyny

Ślepota centralna zwana jest również ośrodkową. Jej przyczyny nie leżą w samym narządzie wzroku. Powstanie zmian w ogóle nie jest związane ze stanem gałki ocznej. To schorzenie powstaje na skutek zmian w obrębie mózgu, a konkretnie ze zmianami zlokalizowanymi w obrębie skrzyżowania wzrokowego. Przyczyn takich zaburzeń jest wiele, trzeba tu wymienić przede wszystkim pourazowe krwawienia i obrzęki, zakaźne zapalenia mózgu, ziarniniakowe zapalenie mózgu, uogólnione grzybice oraz nowotwory ośrodkowego układu nerwowego. Rozrastający się guz powoduje ucisk na skrzyżowanie wzrokowe przez co powstaje ślepota jednego oka. Są to głównie makrogruczolaki przysadki mózgowej.

Objawy

Pojawia się niedowidzenie lub całkowita ślepota, zazwyczaj takie objawy dotyczą tylko jednej gałki ocznej. Zwierzęta, u których obszar zmian dotyczy jedynie skrzyżowania nerwowego są ślepe na oko przeciwne w stosunku do uszkodzenia. Oznacza to, że jeśli pies nie widzi na lewe oko, to obszar zmian objętych procesem chorobowym znajduje się po prawej stronie. A co dziwniejsze ślepe oko ma zachowane wszelkie prawidłowe odruchy. Reaguje na zmianę natężenia światła, a wszelkie wyniki badań dna oka i ERG są w normie. Jedynym objawem jest utrata zdolności widzenia.

Jeżeli natomiast przyczyną zaburzeń wzroku jest rozrastający się guz przysadki to może występować szereg innych objawów. Mogą być związane z zaburzeniami hormonalnymi organizmu, gdyż przysadka mózgowa odgrywa bardzo ważną rolą w gospodarce hormonalnej organizmu. Dodatkowo może towarzyszyć temu zwiększone pragnienie i częste oddawanie moczu.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu