Choroby psów

20.08.2010
autor:  Marcin Kubalka
kategoria:  Choroby psów

Występuje przede wszystkim u psów raz dużych i średnich. Powstaje na skutek nagromadzenia się dużej ilości gazów wewnątrz żołądka. Jest to nagły wypadek i niezwykle ważna jest szybka interwencja lekarska. To schorzenie należy traktować jako bezpośredni stan zagrożenia życia.

Przyczyny

Jako główny czynnik ryzyka wymienia się specyficzną budowę psów. Chodzi tu o zwierzęta duże o głębokiej klatce piersiowej. Predyspozycje rasowe występują przede wszystkim u owczarków niemieckich, bokserów, dogów niemieckich, dobermanów, labradorów, bernardynów i malamutów alaskańskich. Sporadyczne przypadki były notowane u pekińczyków i jamników.

Do skrętu dochodzi najczęściej na skutek wzmożonej aktywności po posiłku. Jeśli żołądek będzie wypełniony, a pies zacznie biegać lub skakać to w takim momencie przeciążony żołądek ulegnie skręceniu. Przyczyną bywa też karmienie psa tylko raz dziennie. W takiej sytuacji żołądek obciążony jest jednorazowo dużą dawką pokarmową. Dochodzi do przeładowania oraz powiększenia objętości żołądka. Prowadzi do zamknięcia się jego ujścia do dwunastnicy i powstania skrętu.

Najbardziej na tego typu schorzenie narażone są zwierzęta starsze, szczególnie między siódmym a dziewiątym rokiem życia. Wynika to z faktu, iż w czasie życia dochodzi do wydłużenia więzadeł na których zawieszony jest żołądek. Nie są one w stanie utrzymywać go tak dobrze, jak kiedyś.

Objawy

W przypadku wystąpienia skrętu żołądka jest zaledwie parę godzin czasu na to, by uratować zwierzę. Pierwszymi objawami będzie powiększenie brzucha i klatki piersiowej. Pies będzie wyglądał jakby miał wzdęcie. Następnie dołączy się szybki oddech i pieniste wymioty. Zwierzę będzie niespokojne i osłabione. Może mu się często odbijać. Próby wymiotów będą się nasilać.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (2 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu