Choroby psów

06.08.2010
autor:  Marcin Kubalka
kategoria:  Choroby psów

Skórzakiem potocznie nazywa się różnego rodzaju zmiany, spowodowane nieprawidłowym umiejscowieniem lub rozrostem tkanki skórnej. Do najczęściej występujących schorzeń tego typu należą torbiele i zatoki skórzaste rhodesian ridgebacków, torbiele linii pośrodkowej nosa retriverów oraz skórzaki powieki i gałki ocznej.

Co to jest skórzak?

Skórzak jest fragmentem tkanki skórnej wraz z włosami oraz gruczołami łojowymi i potowymi występującym w nietypowym miejscu. Jest wadą rozwojową o dziedzicznym charakterze. W przypadku zatok skórzastych przyjmuje on formę jamy wyścielonej wewnątrz włosami, otwierającej się na powierzchni grzbietu lub szyi  a dnem sięgająca niekiedy nawet kręgosłupa. Torbiel jest zmianą  zamknięta. Tworzy różnej wielkości grudkę (torbiel, cystę) wewnątrz której znajdują się włosy, złuszczony naskórek i wydzielina gruczołów łojowych. Skórzaki oczu występują pod postacią pigmentowanych grudek o nieregularnym kształcie. Najczęściej występują w zewnętrznym kącie oka, choć mogą być zlokalizowane w obrębie całej gałki ocznej i wewnętrznej strony powiek. Często z grudek tych wyrastają włosy.

Co powoduje skórzak?

To czy dana zmiana stanowi zagrożenie dla psa w dużej mierze zależy od umiejscowienia zmiany i jej wielkości. W przypadku torbieli i zatok skórzastych rhodesian ridgebacków mogą występować zmiany drążące aż do opon rdzenia kręgowego, co wiąże się z bezpośrednim zagrożeniem zakażeniem rdzenia i mózgu. Torbiele linii pośrodkowej nosa retriverów objawiają się opuchlizną pyska i wypływem z jednego lub obu otworów nosowych. Skórzaki oka najczęściej poprzez mechaniczne drażnienie powodują zapalenie rogówki i spojówki, przez co pośrednio mogą prowadzić do utraty wzroku.

Jak leczy się skórzaki?

Jedyną metodą leczenia jest zabieg chirurgiczny. Jego powodzenie zależy od umiejscowienie zmiany. W przypadku torbieli i zatok niekontaktujących się z oponami mózgu lub rdzenia usunięcie zmiany zazwyczaj przebiega bez komplikacji. W przypadku skórzaków oczu istotne jest jak głęboko w warstwie spojówki lub rogówki występuje zgrupowanie niepożądanych komórek. W przypadku zmian powierzchownych zazwyczaj istnieje możliwość ich całkowitego usunięcia. Niekiedy po operacji zdarza się, iż skórzak "odrasta". Spowodowane jest to niecałkowitym wycięciem atypowej tkanki. Niestety ryzyka tego typu powikłań nie da się całkowicie wyeliminować.

Jak zapobiegać występowaniu skórzaków?

Ponieważ są to zmiany o charakterze wrodzonym, właściciel nie ma możliwości zapobiegania wystąpieniu schorzenia u psa. Konieczne jest sterylizowanie i kastrowanie psów u których tego typu zmiany wystąpiły, gdyż choroba  jest dziedziczna. Nie należy kupować szczeniąt po rodzicach  u których stwierdzono torbiele i zatoki skórzaste.

Czy są rasy predysponowane do wystąpienia skórzaków?

Rasą dla której schorzenie to jest najbardziej charakterystyczne jest rhodesian ridgeback. Nie jest to jednak jedyna rasa predysponowana. Na torbiele i zatoki skórzaste grzbietu i szyi  cierpią również yorkshire teriery, buldogi angielskie, husky, chow-chow, springer spaniele, kery blue teriery, boksery i golden retrivery. W przypadku torbieli linii pośrodkowej nosa rasami predysponowanymi do zachorowania są retrivery, spaniele i bullteriery. W przypadku skórzaków oczu i oczu brak jest jednoznacznie udowodnionych predyspozycji rasowych.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu