Choroby psów

20.08.2010
autor:  Agata Wieczorek
kategoria:  Choroby psów

Niestety jest to coraz częstszy problem, szczególnie u psów ras małych. Ostatnio coraz więcej pojawia się psów w takim typie, dlatego też częściej występuje konieczność interwencji chirurgicznej.

Dokładne przyczyny niewypadania zębów mlecznych nie są znane. Jednak jedno jest pewne nie wolno pozostawić takich zębów. Wymagają one natychmiastowego usunięcia, w przeciwnym razie mogą zaowocować szeregiem schorzeń jamy ustnej.

Zęby mleczne

Podobnie jak człowiek psy także wymieniają zęby mleczne na stałe. Mleczne uzębienie pojawia się już przed 11 tygodniem życia. U małych ras wymiana zębów powinna zakończyć się do 7 miesiąca życia, natomiast u dużych i średnich do około 5 miesiąca. Czasami u terierów tybetańskich, shi tzu czy wheaton terier czas wymiany może ulec wydłużeniu.

W wyniku rozwoju zębów stałych mleczaki powinny zostać wypchnięte. Jako pierwsze wyrzynają się kły, następnie trzonowce i przedtrzonowce. Problem przetrwałych mleczaków może dotyczyć wszystkich zębów, najczęściej zdarza się w przypadku kłów.

Problemy w przypadku pozostawienia mleczaków

Sprawą zasadniczą jest to, że tych zębów nie powinno być w jamie ustnej wtedy, gdy są już widoczne stałe zęby. Jednak gdy zdarzy się taka sytuacja to niezwłocznie należy je usunąć. Oczywiście wykonać to może jedynie lekarz weterynarii. W przypadku pozostawienia ich trzeba się liczyć z wystąpieniem wielu schorzeń jamy ustnej. Przede wszystkim dojdzie do powstania nieprawidłowego zgryzu. W wyniku tego procesu powstają liczne zapalenia dziąseł oraz cofnięcie się dziąseł. To w przyszłości zaowocuje szybszym odkładaniem się kamienia nazębnego, a także chorobami przyzębia i brzydkim zapachem z pyska psa. Istnieje również ryzyko powstania przetoki ustno-nosowej. Wszystkie te schorzenia w przyszłości mogą doprowadzić do jeszcze poważniejszych chorób jamy ustnej, a przede wszystkim przysporzyć wielu kłopotów właścicielowi. Problem, który dotyczy jamy ustnej ma swoje odzwierciedlenie na funkcjonowaniu całego przewodu pokarmowego.

Leczenie

W tym przypadku terapia jest krótka. Polega na chirurgicznym usunięcie przetrwałych zębów. Zabieg taki musi się odbywać w pełnej narkozie. Nigdy nie wolno samemu próbować usuwać zęby, nawet jeśli się one ruszają. Takim działanie możemy tylko zaszkodzić zwierzęciu. Do resekcji mleczaków potrzebne są odpowiednie narzędzi i przede wszystkim znieczulenie, nie chcemy przecież sprawiać bólu pupilowi.

To czy wystąpią zmiany w zgryzie uzależnione jest od tego kiedy zostały usunięte mleczaki. Jeśli zrobione było to późno to ryzyko wystąpienia wielu powikłań jest duże. Jednak i w tym przypadku nie należy się zbytnio martwić ponieważ istnieje możliwość założenia psu aparatu, który w razie potrzeby skoryguje wadliwy zgryz. Niestety to wiąże się z dużym obciążeniem finansowym, dlatego jednak warto często oglądać zęby naszego szczeniaka i kontrolować wymianę zębów.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 4.8 (6 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu