Choroby psów

28.10.2010
autor:  Agata Wieczorek
kategoria:  Choroby psów

Powstanie otworu między jamą ustna a nosową może przysporzyć wielu kłopotów zarówno właścicielowi, jaki i pupilowi. Powstaje on na skutek urazów, wad rozwojowych lub powikłań po zabiegach stomatologicznych. Takiej zmiany nie wolno lekceważyć! Niezbędna jest interwencja chirurgiczna.

Przyczyny

Przetoka ustno-nosowa to otwór, który powstaje między jamą nosową a ustną. Przyczyn może być kilka. Do najczęstszych należy: uraz, ciało obce lub ekstrakcja zęba. Również rozrastający się nowotwór powoduje powstanie przetoki. Takie zmiany powstają dość często u jamników, co wynika z budowy ich czaszki. Psy, u których występują wady zgryzu są predysponowane do powstania przetoki. Niewłaściwie osadzone zęby mogą powodować urazy podniebienia, które z czasem przekształcą się w przetokę. Głównie chodzi tutaj o niewłaściwie osadzone kły szczęki. Rozmiar otworu zależy od wielkości psa oraz od długości trwania procesu chorobowego.

Objawy

Na skutek kontaktowania się treści pokarmowej z jamą nosową powstaje stan zapalny błony śluzowej nosa. W przebiegu takich zmian dochodzi do częstych wypływów z nosa wydzieliny o różnym zabarwieniu i konsystencji. Czasami pojawiają się krwotoki z nosa. Zwierzę często może kichać oraz kaszleć. Kichanie nasila się również przy zamykaniu pyska. W tym momencie dochodzi do drażnienia przetoki, która znajduje się w podniebieniu jamy ustnej psa. Dodatkowym, dość nieprzyjemnym dla właściciela objawem pojawienia się przetoki jest nieprzyjemnym zapach z pyska pupila.

Leczenie

Aby ocenić rozmiar i zasięg przetoki dobrze jest przed operacją wykonać zdjęcie RTG. W przypadku ciała obcego lub rozwijającego się nowotworu ta technika diagnostyczna będzie również bardzo przydatna. Przetokę można zamknąć jedynie w sposób chirurgiczny. Nie istnieje farmakologiczna metoda terapii tej wady. Zabieg polega na naciągnięciu płata błony śluzowej na powstały otwór. Musi być wykonywany w pełnej narkozie. Jeżeli przyczyną przetoki jest na przykład martwica jakiegoś zęba to należny go usunąć, następnie oczyścić ranę i dopiero wtedy zamknąć przetokę.

Wykonanie tego zabiegu zabezpiecza zwierzę przed stanami zapalnymi błony śluzowej jamy nosowej, zapaleniem zatok, zapaleniem płuc oraz przede wszystkim uniemożliwia kontakt pokarmu z jamą nosową.

Profilaktyka

Aby nie mieć problemów z takimi zmianami w obrębie jamy ustnej naszego pupila warto jest zainwestować w ochronę jego zębów. Regularne mycie zębów psa zapobiega osiadaniu się płytki nazębnej, a tym samym uniemożliwia powstanie stanów zapalnych przyzębia i ropni okołozębowych. Jeśli pupil ma wadę zgryzu, to należny ją skorygować, najlepiej w młodym wieku.

Przede wszystkim żadnych zębów, nawet tych ruszających się, nie wolno usuwać samemu. Takie działania należy zostawić lekarzowi. W przeciwnym razie możemy niepotrzebnie narazić zwierzę na ból, a siebie na dodatkowe koszty leczenia.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 4.5 (2 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu