Choroby psów

Kołnierz ochronny dla psa, fot. sxc.hu

15.11.2010
autor:  Agata Wieczorek
kategoria:  Choroby psów

Najprościej o przeszczepie można powiedzieć, ze jest to skrawek skóry przeniesiony z jednego miejsca organizmu w drugie. Są one bardzo przydatne w przypadku trudno gojących się ran, bądź zamykania ran po usunięciu guzów. Niestety nigdy nie ma pewności, że dany przeszczep nie zostanie odrzucony.

Co to jest przeszczep?

Przeszczepy polegają na przeniesieniu skóry i naskórka z jednego miejsca ciała w inne, docelowe miejsce. Może być wykonane ze skóry o pełnej grubości (naskórek i skóra właściwa) lub o częściowej grubości (naskórek i niektóre warstwy skóry). Są one stosowane raczej jedynie w przypadku dystalnych części kończyn lub dużych ubytków skóry na tułowiu. Niemniej jednak nie są to zabiegi, które w medycynie weterynaryjnej wykonuje się często. Choć nie można przez to umniejszać ich przydatności w niektórych sytuacjach.

Możemy wyróżnić trzy rodzaje przeszczepów: autoprzeszczepy, ksenoprzeszczepy i alloprzeszczepy. Różnią się one miejscem pobrania przeszczepianego fragmentu. Pierwszy z nich to przeszczep fragmentu skóry od tego samego zwierzęcia. Z reguły pobiera się materiał do przeszczepu z bocznej strony klatki piersiowej. Tego typu zabiegi rokują najlepiej. Ksenoprzeszczepy zwane też heteroprzeszczepami są to fragmenty skóry pobrane od innego gatunku zwierzęcia. Ten rodzaj przeszczepu zawsze zostaje odrzucony, nie ma możliwości aby się przyjął. Natomiast używa się ich do przykrycia i ochrony dużych poparzonych partii ciała oraz pozbawionych skóry miejsc. Alloprzeszczepy to homoprzeszczepy, pochodzą od innego zwierzęcia tego samego gatunku co pacjent.
 
Przyjęcie się przeszczepu

Wygojenie się rany i zarazem przyjęcie się przeszczepionego fragmentu jest uwarunkowane przez szereg czynników. Przede wszystkim decyduje o tym powstanie krążenia oraz unerwienia w przeszczepionym skrawku. Na to ma głównie znaczenie w pierwszych siedmiu dniach po wykonaniu zabiegu. Jeśli w tym czasie nie dojdzie do ustanowienia odpowiedniego unaczynienia to niestety przeszczep skazany jest na obumarcie. Słabe przyjmowanie się przeszczepów ma miejsce w przypadku zakażonych ran, tkanek otłuszczonych oraz generalnie miejsc, które są słabo ukrwione. W takich przypadkach bardzo rzadko dochodzi do prawidłowego przyjęcia się przeszczepionych fragmentów skóry.

Opieka pooperacyjna

Opieka nad zwierzęciem, które zostało poddane zabiegowi przeszczepu skóry praktycznie nie różni się w żaden sposób od właściwej pielęgnacji po każdej innej operacji. Ważne jest aby zwierzę było przywożone na zmianę opatrunków co 48 godzin lub częściej w miarę potrzeb. Niezbędny jest kołnierz ochronny. Musi on być założony na stałe, nie wolno ściągać go psu. W przypadku tego zabiegu trzeba szczególną uwagę zwracać na to, żeby zwierzę nie uszkodziło operowanego miejsca. Od tego w dużej mierze zależy przyjęcie się przeszczepionej skóry. Przez kilka pierwszych dni należy ograniczać ruch psu, oczywiście pilnując cały czas aby opatrunek nie został uszkodzony.

Jeśli wszystko pójdzie pomyślnie to szwy przymocowujące przyczep powinny być usunięte po około 10 dniach. Jednak po tym czasie konieczne może być dalsze używanie kołnierza ochronnego. Jest to bardzo ważne, aby pies nie uszkodził gojącej się rany.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu