Choroby psów

01.09.2010
autor:  Marcin Kubalka
kategoria:  Choroby psów

Problem przepukliny pępkowej dotyczy szczeniąt. W większości przypadków przepuklina pępkowa nie niesie ze sobą zagrożenia dla zdrowia psa. Sporadycznie jednak może być źródłem poważnych problemów.

Czym jest przepuklina pępkowa?

Przepuklina pępkowa jest wrodzonym lub nabytym zaburzeniem polegającym na występowaniu kanału łączącego jamę brzuszną z warstwą podskórną w okolic pępka. Stan taki spowodowany jest niecałkowitym zrośnięciem się mięśni i powięzi tworzących ścianę brzucha. W pustą przestrzeń kanału mogą się wciskać elementy sieci, tkanki tłuszczowej lub jelita, Tworzy się wtedy charakterystyczne uwypuklenie skóry brzucha.

Czy przepuklina pępkowa jest groźna?

Istnienie otworu w warstwie mięśni brzucha stwarza ryzyko dostania się tam i uwięźnięcia zawartości jamy brzusznej, głównie jelit. Uwięźnięcie jelit jest stanem zagrażającym życiu i wymaga szybkiej interwencji chirurgicznej. W większości przypadków wrota przepukliny są jednak zbyt wąskie aby mogło dojść do takiej sytuacji i przepuklinę tworzy tkanka tłuszczowa i niewielki fragment sieci okrywającej trzewia. Ocenę rozmiarów przepukliny należy powierzyć lekarzowi weterynarii, który po przeprowadzeniu badania pomoże podjąć decyzję odnośnie sposobu ewentualnego leczenia.

Jak leczy się przepuklinę pępkową?

Sposób leczenia jest uzależniony od wieku szczenięcia i wielkości przepukliny. Psy u których wrota przepukliny są szerokie a przepuklinę tworzą jelita, wymagają przeprowadzenia operacji zamknięcia przepukliny. Zabieg polega na rozcięciu skóry, tkanki podskórnej i mięśni w miejscu występowania przepukliny i zaszyciu powstałej rany. Jest to stosunkowo prosta procedura a komplikacje są sporadyczne.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 3.0 (2 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu