Choroby psów

03.08.2010
autor:  Agata Wieczorek
kategoria:  Choroby psów

Jest schorzeniem ortopedycznym, które pojawia się u szczeniąt. Najbardziej narażone są psy ras dużych. Leczenie nie wymaga interwencji chirurgicznej, rzadko także potrzebne jest podawanie leków. Zazwyczaj, przy odpowiedniej opiece, wada po zakończeniu okresu wzrostu znika.

Staw nadgarstkowy

Jest to staw łączący kości przedramienia z kośćmi śródręcza. W jego skład wchodzi siedem kości. Nie jest on jednym stawem, składa sie bowiem z trzech pięter, które tworzą mniejsze stawy. Są to: staw przedramienno-nadgarstkowy, staw śródnadgarstkowy oraz nadgarstkowo-śródręczny. W jego obrębie możliwe są ruchy zginania, prostowania oraz nawracania i odwracania.

Objawy

W nadgarstku obecne jest więzadło dłoniowe, które zabezpiecza ten staw przed przedprostowaniem. Oznacza to, że dzięki temu elementowi nadgarstek pozostaje we właściwej pozycji i nie ulega nadmiernemu wygięciu. Gdyby tego więzadła nie było, to staw nadgarstkowy zginałby się praktycznie w całości.

Symptomy wadliwej budowy nadgarstka pojawiają się już u bardzo młodych szczeniąt. W największym stopniu to schorzenie dotyka owczarki niemieckie. W wyniku choroby dochodzi do problemów z poruszaniem sie i utrzymaniem właściwej równowagi. Uszkodzona kończyna uniemożliwia właściwe utrzymanie ciężaru ciała. Chora łapa zachowuje się tak jakby kości w stawie nie do końca były utrzymane we właściwej pozycji. Temu urazowi nie towarzyszy ból. Oczywiście jeśli nie dochodzi do urazów na skutek dysfunkcji nadgarstka.

Leczenie

Najważniejsza jest tutaj rehabilitacja i utrzymanie właściwej masy ciała. Ćwiczenia rehabilitacyjne mają za zadanie wzmocnić mięśnie, które znajdują się w okolicy stawu nadgarstkowego. Wskazane są spacery częste, ale bardzo krótkie. Chodzi tu głównie o wzmocnienie napięcia mięśniowego. Jeśli mięśnie będą dobrze rozwinięte to zrekompensują one wady budowy więzadła dłoniowego. Nie należy stosować żadnych usztywnień w postaci gipsu czy żywic polimeryzacyjnych. Po zdjęciu takich opatrunków nie dochodzi do poprawy funkcjonowania zwierzęcia. Wręcz przeciwnie często występuje pogorszenie stanu pupila. Jest to związane z zastaniem się mięśni i nie używaniem ich w czasie założenia opatrunku.

Karma, którą dostaje pies musi być dobrana odpowiednio do jego potrzeb. Powinna zawierać elementy niezbędne dla rozwoju młodego pupila. Warto także zainwestować w suplementy pokarmowe, które wspomogą rozwój kośćca i odżywią chrząstki stawowe. Nie wolno dopuścić do tego, by zwierze miało nadwagę. Wtedy będzie dodatkowo obciążać chorą kończynę.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu