Choroby psów

19.10.2010
autor:  Marcin Kubalka
kategoria:  Choroby psów

Z przeczulicą mamy do czynienia kiedy pies reaguje przesadnie na normalne bodźce. Dotyczy to zarówno dźwięków jak i światła, dotyku oraz bodźców bólowych. Przyczyn przeczulicy jest wiele, jednak w każdym wypadku wymaga ona konsultacji lekarskiej.

Czym jest przeczulica?

Najczęściej występującą przeczulicą jest przeczulica skóry. Objawia się ona odsuwaniem się psa, drżeniem skóry albo otrząsaniem przy najlżejszym nawet dotknięciu. Zazwyczaj występuje w okolicy grzbietu. Przeczulicę powodują zaburzenia w funkcjonowaniu zakończeń nerwowych, nerwów lub centralnego systemu nerwowego. Powodują one, że zwierzę odczuwa każdy bodziec działający na skórę jako ból lub świąd.

Zaburzenia te mogą być spowodowane urazem, wadą wrodzoną lub istniejącą chorobą. Często przeczulice skóry występują w powiązaniu ze schorzeniami skóry. Sporadycznie nadwrażliwość na bodźce pojawia się po podaniu leków. Przeczulica może pojawić się w każdym wieku. Brak jest predyspozycji wiekowych i rasowych oraz pod względem płci.

Czy przeczulica jest groźna dla psa?

Sama w sobie nie stanowi zagrożenia. Często jest jednak objawem poważnych i groźnych dla psa chorób. Przeczulica skóry grzbietu jest charakterystyczna dla początkowej fazy dyskopatii i zwyrodnień kręgosłupa w których dochodzi do ucisku na korzenie tylne rdzenia. Przeczulica skóry całego ciała występuje w zatruciach (głównie środkami ochrony roślin, alkaloidami i czekoladą), zapaleniu mózgu i opon mózgowych oraz nowotworach mózgu. Jest też typowym objawem wścieklizny, w której ponadto występuje nadwrażliwość na bodźce świetlne. W przypadku chorób neurologicznych poza nadwrażliwością na dotyk w tej samej okolicy występuje często wzmożone odczuwanie bólu.

Jak leczy się przeczulicę?

Leczenie przeczulicy jest możliwe tylko w wypadku rozpoznania choroby która ją wywołała. Zauważenie objawów nadwrażliwości zwierzęcia powinno skłonić nas do wizyty u lekarza weterynarii. Rozpoznanie przeczulicy spowodowanej chorobami skóry zazwyczaj nie nastręcza lekarzowi większych trudności. W przypadku chorób neurologicznych postawienie diagnozy może wymagać wykonania szeregu badań takich jak RTG, mielografia czy rezonans magnetyczny a także konsultacji specjalisty neurologa. Wykrycie choroby podstawowej i wyleczenie jej zazwyczaj cofa objawy nadwrażliwości.

Jak zapobiegać występowaniu przeczulicy u psów?

Nie ma możliwości zapobiegania występowaniu przeczulicy. Rola właściciela ogranicza się do konsultowania z lekarzem weterynarii zauważonych nieprawidłowości w zachowaniu psa.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (2 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu