Choroby psów

25.07.2010
autor:  Anna Czaja
kategoria:  Choroby psów


Wśród innych przyczyn kłopotów z opuszkami można wymienić poparzenia (rozgrzany asfalt) lub rany spowodowane substancjami chemicznymi o właściwościach żrących. W takich przypadkach trzeba jak najszybciej schłodzić łapy zimną wodą lub lodem, a w przypadku substancji chemicznych jak najszybciej je spłukać i udać się z psem do lecznicy.

Kłopoty z opuszkami nie zawsze są wynikiem urazów mechanicznych. Często pierwotną przyczyną jest nieodpowiednia dieta, uboga w witaminy, mikro- i makroelementy. Inną przyczyną może być też choroba wirusowa – nosówka. Wywołuje ją paramyksowirus, a objawia się ona m.in. nadmiernym i nieprawidłowym rogowaceniem naskórka poduszek palców. Z tego powodu zwyczajowo nazywa się ją „chorobą twardej łapy”. Tej postaci choroby towarzyszy równocześnie wypadanie włosów z brzegu powiek i okolicy kątów warg. Jeżeli zaobserwowałeś takie zmiany u swojego pupila koniecznie zgłoś się do swojego lekarza weterynarii.

Leczenie

W przypadku zranień opuszek konieczna staje się wizyta w lecznicy. Lekarz dokładnie oczyści ranę, zaaplikuje leki i jeśli to konieczne założy opatrunek. Gojenie płytkich, nie zakażonych ran opuszek trwa około 5-7 dni. Głębsze rany wymagają dłuższej rekonwalescencji. W tym czasie pies powinien mieć ograniczoną możliwość ruchu, a łapa powinna być zabezpieczona przed zabrudzeniem i zawilgoceniem. Podczas wychodzenia na dwór „za potrzebą” opatrunek na łapie najlepiej zabezpieczyć foliową reklamówką lub gumową rękawiczką.

Profilaktyka

Jjeśli chcesz uniknąć kłopotów z pękającymi opuszkami u twojego psa powinieneś pamiętać o kilku sprawach. Gdy zauważysz, że opuszki czworonoga stają się suche i silnie zrogowaciałe, posmaruj je oliwą z oliwek lub wazeliną. Możesz wybrać też maść, najlepiej z witaminą A – poproś swojego weterynarza by polecił Ci jakąś. W zimie myj łapy pupila w letniej wodzie po każdym spacerze lub zakładaj mu buty ochronne (nie każdy pies je lubi). Nie zapominaj też o regularnym przycinaniu włosów między palcami i pazurów, dzięki temu opuszki będą miały lepszy kontakt z podłożem.

Jeżeli mimo twoich starań problem z opuszkami się pojawi, spróbuj przeanalizować dietę twojego psiaka.


//1 1 2
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 4.7 (3 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu