Choroby psów

fot. sxc.hu

25.07.2010
autor:  Anna Czaja
kategoria:  Choroby psów

Posiadacze psów, zwłaszcza aktywnych często borykają się z tym problemem. Szczególnie nasila się on w sezonie letnim i zimowym. Czym jest spowodowany i jak sobie z nim radzić?

Psie opuszki mają stały kontakt z podłożem, a przez to narażane są na różnego rodzaju urazy i podrażnienia. Dlatego należy zwracać na nie szczególną uwagę. Wszelkie skaleczenia czy otarcia w tym miejscu mogą wywołać dokuczliwy ból, a często są też przyczyną kulawizny.

Dlaczego opuszki pękają?

Latem główną przyczyną problemów są długie spacery po rozgrzanym asfalcie. Wysoka temperatura i twarda nawierzchnia powodują, że naskórek szybciej wysycha i staje się podatny na pękanie. W zależności od rozległości urazu pies może reagować w różny sposób. Zwierzę niechętnie staje na uszkodzonej łapie, przestępuje z nogi na nogę. Może popiskiwać w momencie opierania chorej łapy o podłoże, a czasami po prostu przysiada i pieczołowicie wylizuje zranioną okolicę.

Podczas spaceru zdarza się, że zwierzak hasając beztrosko po lesie lub łące wbije sobie w opuszki ostre ciernie. Wystarczy wtedy dokładnie obejrzeć łapę i wyjąć cierń. Jeśli nie był wbity zbyt głęboko pies szybko powinien o nim zapomnieć i wrócić do zabawy.

Jeżeli uraz spowodowało ciało obce np. szkło lub drut może pojawić się obfite krwawienie. W takim wypadku należy zabezpieczyć łapkę opatrunkiem i udać się do lecznicy. Być może skaleczona łapa będzie wymagała założenia kilku szwów.

Zimą wrogiem numer jeden psich łap jest sól wysypywana na zaśnieżone chodniki i ulice. Podobnie jak rozgrzany asfalt działa niekorzystnie na naskórek, a penetrując w głąb rany wywołuje pieczenie i utrudnia gojenie. Dodatkowo nagłe zmiany temperatur osłabiają skórę. Jeśli pies ma długie włosy między palcami może mieć kłopoty z tworzącymi się na nich kulkami lodu, co z kolei utrudnia chodzenie. Warte polecenia jest mycie psich łap w letniej wodzie po każdym spacerze. Ułatwi to rozpuszczenie bryłek lodu i usunie złowrogą sól z powierzchni łap. Zbyt długie włosy między palcami należy regularnie przycinać. A w przypadku wyjątkowo mroźnej zimy zalecane jest stosowanie butów dla psa.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 4.7 (3 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu