Choroby psów

22.10.2010
autor:  Agata Wieczorek
kategoria:  Choroby psów, Pielęgnacja psa

Porażenie prądem zdarza się u psów stosunkowo rzadko. Najczęściej uraz ten dotyczy szczeniąt, które przegryzają niezabezpieczone przewody elektryczne.

Dlaczego kontakt z prądem elektrycznym jest niebezpieczny dla psa?

Podstawowym zagrożeniem wynikającym z porażenia prądem jest możliwość zatrzymania akcji serca u psa. Jest to spowodowane wpływem prądu elektrycznego na kurczliwość mięśni. Prąd jaki płynie w domowych instalacjach elektrycznych jest prądem zmiennym. Ten rodzaj prądu powoduje wystąpienie skurczu mięśni, w tym mięśnia sercowego. Dodatkowym niebezpieczeństwem w przypadku psa, jest możliwość zaciśnięcia pyska na przewodzie, w momencie porażenia prądem. Powoduje to dłuższą ekspozycję na działanie prądu i większe uszkodzenia z tego wynikające. Porażenie elektryczne powoduje u psów oparzenia w miejscu kontaktu ze źródłem napięcia, zaburzenia akcji serca (w tym jej zatrzymanie), obrzęk płuc i zaćmę.

Jak dochodzi do porażenia psa prądem?

Wypadki porażenia prądem elektrycznym są charakterystyczne dla psów młodych. Z analizy danych statystycznych wynika że prawie wszystkie przypadki dotyczą psów w wieku od pięciu miesięcy do półtora roku. Taka rozpiętość wieku jest zrozumiała jeżeli uwzględni się fakt, iż przeciętne szczenię nie jest w stanie przegryźć kabla dopóki nie wymieni zębów mlecznych na stałe. Z kolei starsze psy na ogół wyrastają z niszczenia przedmiotów, bądź są skutecznie zniechęcane do tego typu zabaw przez swoich właścicieli. Przegryzanie kabli znajdujących się pod napięciem jest w praktyce jedyną przyczyną porażenia prądem u psów. Nie mają one jednak szczególnej skłonności do żucia przewodów jaka występuje np. u kun i tchórzy. Porażenie następuje w momencie przecięcia zębami izolacji przewodu i trwa kilka do kilkudziesięciu sekund w zależności od zabezpieczeń występujących w danej instalacji i tego czy prąd spowodował zaciśnięcie pyska na przewodzie czy też nie.

Jakie są objawy porażenia prądem elektrycznym?

Właściciele albo są świadkami wypadku albo też znajdują nieprzytomnego, bądź martwego psa w pobliżu przegryzionych przewodów. Jeżeli zwierzę jest przytomne najbardziej widocznymi objawami jest duszność, kaszel, sinica. Stwierdzenie ran i poparzeń w okolicy pyska jest pośrednim dowodem na porażenie prądem.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu