Choroby psów

27.10.2010
autor:  Marcin Kubalka
kategoria:  Choroby psów

Podwinięcie rzęs jest stanem, w którym rzęsy maja kontakt z powierzchnią gałki ocznej. Powoduje to jej podrażnienie, stan zapalny a nawet owrzodzenie rogówki.

Czym jest podwinięcie rzęs u psa?

Typowe podwinięcie rzęs (trichiasis) polega na zawijaniu się ich końcówek pod górną powiekę. Powoduje to drażnienie oka i stan zapalny. Podwijanie spowodowane jest nieprawidłowym wzrostem rzęs. Zazwyczaj jest to wada wrodzona i dziedziczna. Rzadko wynika z urazów powiek. Bardzo podobnymi schorzeniami są: dwurzędowość rzęs (distichiasis), rzęsy olbrzymie (trichomegalia) oraz ektopia (ectopia cili). Wszystkie powodują albo wzrost rzęs po wewnętrznej stronie powieki albo zawijanie się rzęs pod jej krawędź. Drażnienie oka nieprawidłowo rosnącymi włosami możliwe jest również ze strony fałdu nosowego u psów o krótkim pysku i pomarszczonej skórze.

Czym grozi podwijanie się rzęs u psa?

Delikatna powierzchnia oka jest bardzo wrażliwa na wszelkie mechaniczne podrażnienia. Obecność włosów stale drażniących rogówkę wywołuje obrzęk, łzawienie i ból. Nie leczone zapalenie rogówki powoduje jej owrzodzenie co skutkuje nawet perforacją gałki ocznej i utratą wzroku przez psa.

Jak leczy się podwijanie rzęs u psów?

Jest wiele metod leczenia tego schorzenia. W większości polegają one na usunięciu wadliwie rosnących rzęs. Można tego dokonać poprzez ich wycięcie, wymrożenie lub wypalenie prądem elektrycznym. Najbardziej inwazyjny jest zabieg wycięcia rzęs wraz z mieszkami, z których wyrastają. Mniej inwazyjne zabiegi wymrażania i elektrokoagulacji stosunkowo częściej skutkują ponownym wyrastaniem rzęs w niepożądanych miejscach. W przypadku trichomegalii możliwe jest przycinanie zbyt długich rzęs nożyczkami, pod warunkiem, że kierunek ich wzrostu jest prawidłowy. Stosowane niekiedy przez właścicieli smarowanie rzęs lub włosów fałdu nosowego wazeliną nie jest dobrym rozwiązaniem i powoduje jedynie zmniejszenie drażniącego działania włosów na rogówkę, a nie jego wyeliminowanie.

Jak zapobiegać podwijaniu się rzęs u psów?

W przeważającej większości przypadków jest to schorzenie wrodzone o charakterze dziedzicznym. Lista ras u których spotyka się anomalie wzrostu rzęs i drażnienie oka przez włosy fałdu nosowego jest długa. Do najpopularniejszych ras obciążonych genetycznie pod tym kątem należą: bokser, buldog angielski i francuski, mops, bullmastiff, spaniele, jamniki, dalmatyńczyk, szpic fiński, lhasa apso, shi-tzu, pekińczyk, maltańczyk, yorkshire terier, owczarek szkocki collie i golden retriver.

Pomimo, iż są to schorzenia postrzegane przez niektórych hodowców jako czysto kosmetyczne, nie należy używać dotkniętych nimi psów do hodowli. Rola właściciela polega na zgłaszaniu lekarzowi weterynarii zaobserwowanych nieprawidłowości w funkcjonowaniu oka i podjęciu zaleconego leczenia w sytuacjach kiedy będzie ona konieczne.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu