Choroby psów

28.10.2010
autor:  Agata Wieczorek
kategoria:  Choroby psów

Nie jest to dość częste schorzenie, niemniej jednak istnieje ryzyko jego wystąpienia. Przyczyną są choroby wewnętrzne lub procesy chorobowe samego oka. W takich przypadkach najważniejsze jest ustalenie przyczyny odwarstwienia siatkówki.

Co to jest siatkówka?

Jest to błona wewnętrzna gałki ocznej. Zbudowana jest z części wzrokowej oraz części ślepej. Sąsiaduje z ciałem szklistym. Ma zdolność reagowania na światło, ponieważ zawiera właściwe receptory wzroku. Są to czopki i pręciki oraz komórki barwnikowe. Pręciki odbierają wrażenia czerni i bieli, natomiast czopki służą do widzenia barwnego.

Przyczyny odwarstwienia siatkówki

Schorzenie to może mieć różne przyczyny. Niekoniecznie są one związane jedynie z samym narządem wzroku. Czasami są wynikiem chorób narządów wewnętrznych. Na przykład podwyższone ciśnienie, które powstaje w wyniku niewydolności tarczycy, nerek lub nadczynności tarczycy może powodować odwarstwienie się siatkówki. Niekiedy także pasożyty (wągry), lokalizujące się pod siatkówką są powodem tego schorzenia. Również urazy mechaniczne powodują odwarstwienia się siatkówki. Dzieje się to na skutek przesięków, wysięków lub wynaczynień.

Zmiany takie w oku mogą powstawać samoistnie lub być wynikiem schorzeń autoimmunologicznych, jak na przykład zespół jagodówkowo-skórny. Choroba ta pojawia się również jako wynik chorób oczu stwierdzonych u poszczególnych ras, takich jak dysplazja siatkówki u belington i sealyham terierów lub anomalie oczne u owczarków collie lub Border collie. Również rasy, u których pojawia się zaćma mają szanse na wystąpienie tego typu schorzenia. Zdarza się ono również często u Shih tzu. U tych psów dość często dochodzi do spontanicznego, przedarciowego odwarstwienia siatkówki. Dzieje się tak ze względu na wady ciała szklistego.

Objawy

Pojawia się przede wszystkim ślepota lub zmniejszona zdolność widzenia. Zwierzę może zachowywać się w inny sposób. Może sprawiać wrażenie ostrożniejszego lub zagubionego. Trzeba wtedy szczególnie uważać na psa. Czasami próbuje drapać lub ocierać się chorym okiem o różne przedmioty. Takie odmienne zachowanie powinno przykuć uwagę właściciela. Jeśli wystąpią jakieś niepokojące objawy, to niezbędna będzie konsultacja z lekarzem weterynarii w celu ustalenia przyczyny takiego zachowania.

Leczenie

Przede wszystkim najważniejsze jest ustalenie przyczyny. W takim celu niezbędne będzie wykonanie podstawowych badań krwi oraz wykonanie badania okulistycznego. Jeśli okaże się, że odwarstwienie jest jedynie skutkiem choroby narządowej, to oprócz leczenia samej siatkówki należy rozpocząć leczenie, na przykład nerek czy tarczycy, w zależności od przyczyny. Samo leczenie jest także uzależnione od zaawansowania procesu uszkodzenia oka. Długotrwałe odwarstwienie niestety nie rokuje pomyślnie, gdyż dochodzi z czasem do zaniku siatkówki. Także zmiany w oku przebiegające z przerwaniem ciągłości siatkówki są raczej trudne do leczenia. W takich przypadkach terapia nie zawsze okazuje się skuteczna.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 4.5 (2 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu