Choroby psów

26.10.2010
autor:  Marcin Kubalka
kategoria:  Choroby psów

Odklejenie siatkówki jest stanem nagłym skutkującym utratą wzroku. Schorzenie wymaga leczenia chirurgicznego, a od czasu w jakim zostanie udzielona pomoc często zależy odzyskanie wzroku.

Czym jest odklejenie siatkówki?

Oko składa się z wielu elementów odpowiedzialnych za różne funkcje związane z widzeniem. Siatkówka znajduję się w tzw. dnie oka. Pokrywają ją światłoczułe receptory: czopki i pręciki. Umożliwiają one przetworzenie bodźca świetlnego, jaki dostaje się ze środowiska zewnętrznego do oka, na impuls nerwowy, dzięki któremu w mózgu tworzy się obraz tego, co zwierzę widzi. Odklejenie siatkówki polega na oderwaniu się warstwy receptorów od nabłonka, na którym się znajdują. Powoduje to utratę wzroku. Przyczyny odklejenie siatkówki są różne. Najczęściej dochodzi do niego po urazach głowy, przy nadciśnieniu i zapaleniach siatkówki oraz dna oka. Często siatkówka odkleja się z powodu występującej wcześniej choroby oczu, na przykład zwichnięcia soczewki oka lub anomalii oczu owczarków collie.

Jak leczy się odklejenie siatkówki u psa?

Odklejenie siatkówki powoduje utratę wzroku. Często występuje w obojgu oczach – nie leczone skazuje więc psa na ślepotę. Leczenie polega na chirurgicznym przymocowaniu oderwanego nabłonka receptorowego. Szybkie wykonanie zabiegu daje pewną szansę na powrót pełnej sprawności widzenia. W przypadku długo trwającego procesu chorobowego nawet po poprawnie wykonanej operacji ostrość widzenia może być zaburzona, a w skrajnych przypadkach zwierzę może pozostać ślepe. Poza zabiegiem chirurgicznym konieczne jest zlikwidowanie pierwotnej przyczyny odwarstwienia się siatkówki. Ustalenie przyczyny powstania schorzenia jest niezbędne do przeciwdziałania ponownemu odwarstwieniu się warstwy receptorowej.

Jak zapobiegać występowaniu odklejenia siatkówki?

Pierwszorzędną rolę w ograniczaniu skutków wystąpienia odklejenia siatkówki ma szybkość udzielenia pomocy lekarskiej. Wszelkie objawy bólu oczu lub zaburzeń widzenia, jak wpadanie na przedmioty czy brak kontaktu wzrokowego z właścicielem, powinny być niezwłocznie konsultowane z lekarzem weterynarii. Choroby przewlekłe mogące powodować odwarstwienie nabłonka receptorowego siatkówki powinny być monitorowane przez lekarza i właściwie leczone. Brak jest opracowań statystycznych na temat tego schorzenia, jednak wiele chorób mogących prowadzić do odklejania siatkówki jest dziedzicznych, dlatego należy brać pod uwagę historię chorób rodziców szczeniaka, którego planujemy kupić.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (2 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu