Choroby psów

08.08.2010
autor:  Mateusz Kruszyński
kategoria:  Choroby psów

Gdy nasz kudłaty przyjaciel źle się czuje, zastanawiamy się często – czy jest to groźne? Czy już należy udać się do lekarza? A może jeszcze poczekać? Nie panikować, czy może wręcz przeciwnie? Oto kilka objawów chorobowych, które wymagają szybkiej reakcji i jak najszybszej wizyty w lecznicy dla zwierząt.

Utrata przytomności

Omdlenie jest bardzo poważnym objawem. Może świadczyć o wielu bardzo groźnych chorobach, na które cierpi nasze zwierze. Często jest obserwowane i psów z nadwagą, zwłaszcza w gorące letnie dni. Omdlenie może wskazywać na choroby serca lub układu oddechowego ale nie tylko. Gdy nasze nasz pies traci przytomność i obserwujemy drgawki, konwulsje, ślinienie się, prężenie się oraz bezwiedne oddawanie kału czy moczu lub wymioty możemy podejrzewa padaczkę. Jest to bardzo nieprzyjemna choroba, która może być nabyta lub uwarunkowana genetycznie. Pamiętajmy aby podczas wizyty u lekarza, dokładnie opisać okoliczności utraty przytomności, czas jej trwania oraz wszystko inne objawy towarzyszące.

Krwotok

Gdy skaleczenie krwawi bardzo obficie i nie można go zatamować, mamy do czynienia z krwotokiem. Krwotok zawsze jest niebezpieczny. Grozi on bowiem, znacznym spadkiem ciśnienia krwi, w efekcie czego może dojść do zapaści, zatrzymania krążenie, niedotlenienia przede wszystkim mózgu a w efekcie śmierci. Długo utrzymujące się krwawienie, nawet niewielkie może powodować długotrwałe niedotlenienie czego skutkiem może być uszkodzenie wielu ważnych dla życia narządów, takich jak nerki, wątroba, serce, czy mózg!

Wypadki komunikacyjne

Nawet gdy pies po wypadku, stoi na własnych nogach i nie wykazuje żadnych niepokojących objawów, zawsze należy się z nim zgłosić do lekarza. Tak samo jak u ludzi bo takich przeżyciach występuje tzw. szok pourazowy, który powoduje taki wyrzut adrenaliny, że zwierze nie  czuje bólu, a więc nie wygląda jakby poważnie ucierpiało w wypadku. Często jednak dopiero po kilku godzinach okazuje się, że nasz pies czy kot doznał bardzo poważnych obrażeń wewnętrznych, które gdy zbyt późno zdiagnozowane są często śmiertelne. Dlatego pamiętajmy aby zawsze w takich przypadkach jak najszybciej zjawi się w lecznicy dla zwierząt. Dokładne badanie RTG, USG a już coraz częściej również rezonans magnetyczny dadzą nam pewność, że nasz pupil nie ucierpiał a jeśli jednak ucierpiał, lekarz może zareagować natychmiast!

Udar słoneczny oraz cieplny

Mimo, że tak dużo się o tym mówi, nadal nierzadko zdarza się widzieć psy zamknięte w samochodach na wiele godzin w pełnym słońcu lub przypięte w upalne dni na łańcuchu bez możliwości schowania się do cienia. Udar słoneczny czy cieplny powstaje bardzo szybko, przebiega gwałtownie i niestety jest bardzo groźny dla życia zwierzęcia. Pies zatacza się, wymiotuje, jest bardzo gorący a zwłaszcza okolica głowy, może również stracić przytomność. Nasza reakcja powinna by natychmiastowa. Nie czekajmy aż przejdzie. Powinniśmy natychmiast udać się do lekarza. Oczywiście, możemy psa ochłodzić, polewając go najpierw letnia potem zimna woda. Nie nakrywajmy psa żadnymi ręcznikami, zwłaszcza mokrymi! Schowajmy je do cienia i jak najszybciej zawieźmy do lekarza! Niestety bardzo często mimo naszej szybkiej reakcji jest za późno. Musimy sobie zdawać sprawę z tego jak bardzo jest to niebezpieczne i nigdy nie naraża naszego zwierzaka na takie cierpienie!

Urazy oczu

Zarówno czy jest to naszym zdaniem drobny uraz czy bardzo poważny (np. wypadnięcie gałki ocznej co często zdarza się u psów ras małych o skróconej kufie takich jak, pekińczyk, maltańczyk, bulldog francuski itp.), w każdym z tych przypadków powinniśmy natychmiast udać się do naszego lekarza weterynarii. Czas w jakim zostanie podjęta terapia, może zadecydować o tym czy nasz pies będzie widział czy straci wzrok.

Wypływy z dróg rodnych

Jest to niebezpieczne zwłaszcza u starszych, niesterylizowanych suk oraz kotek, które były wcześniej leczone hormonalnie, ale nie tylko. Każde nadmierne i częste wylizywanie się naszej suni czy kotki w okolicy sromu powinno nas skłoni do oglądnięcia dokładnie tej okolicy oraz natychmiastowej reakcji w przypadku stwierdzenia jakiegokolwiek wypływu. Tutaj niebezpieczeństwem jest ropomacicze, które gdy wcześnie rozpoznane jest uleczalne nawet bez interwencji chirurgicznej. Gdy jednak prześpimy pierwsze objawy, jedynym wyjściem jest bardzo ryzykowny zabieg, który jest zabiegiem ratującym życie naszej czworonożnej przyjaciółce.

To tylko niektóre ważne objawy, których nie wolno przegapić a tym bardziej bagatelizować. Pamiętajmy żeby dokładnie obserwować nasze zwierze, poświęca mu dużo czasu każdego dnia, a każde odbiegające od normy zachowanie, lub objaw natychmiast zgłaszać swojemu lekarzowi weterynarii. Być może nas uspokoi a być może każe nam natychmiast przyjechać. Pamiętajmy jednak, że lepiej dmuchać na zimne i nie przegapi żadnego z ważnych objawów.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu