Choroby psów

25.08.2010
autor:  Agata Wieczorek
kategoria:  Choroby psów

Nietrzymanie moczu jest schorzeniem stosunkowo częstym. Pomimo, że nie zagraża zdrowiu zwierzęcia jest kłopotliwe dla właściciela. Może również być początkowym objawem poważniejszych chorób.

Jakie są przyczyny nietrzymania moczu?

Nietrzymanie moczu występuje najczęściej u starszych psów dużych ras ale możliwa jest u psa w każdym wieku. Najbardziej prawdopodobne jest wystąpienie schorzenia u suk o masie powyżej dwudziestu kilogramów i wieku powyżej 5 lat. Rasą predysponowaną do nietrzymania moczu są boksery. Często problem ten występuje u zwierząt kastrowanych, jako skutek uboczny zabiegu. Częstotliwość występowania nietrzymania moczu u psów poddanych zabiegowi sterylizacji szacuje się na dziesięć do trzydziestu procent. Również w tym wypadku ryzyko wystąpienia jest większe u suk niż u samców.

Pomimo iż kastracja jest najczęstszym powodem wystąpienia nietrzymania moczu, to nie jest to jedyna przyczyna. Na niekontrolowane oddawanie moczu wpływają choroby takie jak zapalenie pęcherza i wrodzone ektopowe moczowody (rzadka wada wrodzona występująca u szczeniąt) oraz zaburzenia neurologiczne. Stosunkowo często psy „posikują” w domu na skutek zmian zachowania związanych z podeszłym wiekiem. Niejednokrotnie przyczyną jest przepełnienie pęcherze spowodowane zbyt rzadkim wychodzeniem na spacer. Nietrzymanie moczu może też być objawem poważnej choroby przebiegającej z nadmiernym spożyciem wody i wytwarzaniem moczu. Najczęściej spotykane choroby charakteryzujące się zwiększonym pragnieniem i zwiększonym wydalaniem moczu to przewlekła niewydolność nerek i cukrzyca. Nietrzymanie moczu zdarza się u szczeniąt i młodych psów w wyniku silnych emocji (np. radość przy witaniu się z właścicielem).


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 3.9 (10 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu