Choroby psów

03.08.2010
autor:  Agata Wieczorek
kategoria:  Choroby psów

Niedoczynność kory nadnerczy, inaczej nazywana chorobą Addisona, jest rzadko występującą choroba powodującą niedobór hormonów produkowanych przez część korową nadnerczy.

Czym spowodowana jest choroba Addisona?

Choroba powodowana jest zniszczeniem bądź zaburzeniem funkcji kory nadnerczy odpowiedzialnych za produkcję mineralokortykoidów i glikokortykoidów. Przyczyną tego może być zniszczenie nadnerczy przez proces autoimmunologiczny w którym układ odpornościowy atakuje własne tkanki. Ten przypadek jest u psów najczęstszy. Nadnercza mogą też zostać uszkodzone w wyniku zapalenia na tle zakaźnym lub nowotworowym. Możliwe też jest wywołanie choroby Addisona po usunięciu guzów nadnerczy, przerwaniu długotrwającej terapii sterydowej lub w wyniku leczenia zespołu Cushinga. Objawy choroby bezpośrednio wywołuje zachwianie równowagi hormonalnej w zakresie gospodarki wodno-elektrolitowej organizmu psa. Predysponowane są młode suki dużych ras. Według niektórych źródeł predysponowane są rottweilery, pudle, west higland white teriery, labrador retrievery i leonbergery.

Czym objawia się choroba Addisona?

Objawy choroby są niespecyficzne. Często występują tylko nieliczne z nich. Diagnoza jest trudna ze względu na podobieństwo obrazu choroby do innych częściej występujących schorzeń. Do pogorszenia zdrowia dochodzi w stresujących dla psa sytuacjach (tzw. kryzys nadnerczowy). Niedoczynność kory nadnerczy występuje w dwóch postaciach: ostrej i przewlekłej. Postać ostra objawia się nagłym posmutnieniem, osłabieniem, spadkiem ciśnienia krwi i zaburzeniami pracy serca. Postać przewlekła poza apatią i osłabieniem charakteryzuje się wzmożonym pragnieniem i wzmożonym oddawaniem moczu, pociemnieniem i przebarwieniami skóry i znaczną utratą masy ciała. Lekarz diagnozuje chorobę na podstawie objawów i wyników testu (tzw. testu stymulacji ACTH) który sprawdza zdolność organizmu do produkcji kortyzolu, będącego jednym z hormonów produkowanych przez korę nadnerczy.

Jak leczy się chorobę Addisona?

Schorzenie to jest zazwyczaj stosunkowo łatwe do leczenia. Terapia polega na podawaniu syntetycznych hormonów które zastępują te produkowane przez nadnercza. Konieczne jest regularne i systematyczne podawanie zaleconych przez lekarza leków. W celu oceny skuteczności leczenia wykonuje się okresowe badania krwi. W przeważającej większości przypadków chorobę udaje się opanować a pies powraca do zdrowia. Niekiedy w sytuacjach stresowych może dojść do nawrotu choroby.

Jak zapobiegać chorobie Addisona?

Możliwości profilaktyki niedoczynności kory nadnerczy są niewielkie. W przypadku właścicieli ograniczają się do zakazu samodzielnego przerywania lub modyfikowania terapii sterydowej zleconej przez lekarza. Predyspozycja rasowa nie jest dobrze udokumentowana, jednak nie należy kupować szczeniąt po rodzicach u których wystąpiła choroba Addisona.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 4.0 (2 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu