Choroby psów

08.08.2010
autor:  Anna Czaja
kategoria:  Choroby psów

Okres starości w życiu zwierzęcia przebiega analogicznie do staroci u ludzi. Pewne jednostki chorobowe są charakterystyczne dla tego etapu życia. Poniżej postaram się przedstawić pokrótce kilka najczęściej doskwierających seniorom przypadłości.

Kamień nazębny

Gromadząca się na powierzchni zębów płytka nazębna przyczynia się do rozwoju chorób przyzębia. Są to schorzenia, które wywołują u psa silną bolesność, szczególnie podczas jedzenia. Jedną z konsekwencji zaniedbania jamy ustnej może być jego postępujące wychudzenie wynikające z trudności w pobieraniu pokarmu. Przyczyniają się do tego  ubytki w zębach, ich rozchwianie oraz stany zapalne i ropne w jamie ustnej. Innym efektem tworzenia się kamienia nazębnego jest przykry zapach z pyska.

Wymienionym dolegliwością łatwo zaradzić. Kamień nazębny można usunąć w każdym gabinecie weterynaryjnym. Lekarz podczas tej samej wizyty usunie chore zęby. Najskuteczniejszą metodą profilaktyczną jest regularne szczotkowanie zębów pupila, ale niestety jest to czynność dość kłopotliwa i tak naprawdę rzadko wykonywana. Innym sposobem jest podawanie czworonogom specjalnych gryzaków lub karm usuwających w sposób mechaniczny kamień nazębny. Jednak ich skuteczność jest przeceniania. Poza tym należy  pamiętać o tym, że starsze zwierzęta nie są w stanie gryźć twardych pokarmów. W zaawansowanym wieku wymagają pokarmu o wilgotnej i miękkiej, czasem nawet papkowatej konsystencji.

Przewód pokarmowy

Wraz z wiekiem zmniejsza się produkcja śliny oraz wydzielanie gruczołów trawiennych. W znacznym stopniu utrudnia to trawienia. W wyniku spadku motoryki przewodu pokarmowego często dochodzi do zaparć (u samców przyczyną może być powiększona prostata). Obniżenie sprawności narządów wewnętrznych tj. wątroby, trzustki oraz jelit doprowadza do pogorszenia absorpcji składników pokarmowych, trudności w trawieniu, często rozwoju innych chorób (np. cukrzycy).

Aby usprawnić proces trawienia podajemy zwierzęciu łatwostrawną karmę, dostosowaną składem do jego potrzeb. Dbamy by zwierze nie traciło na wadze, ale też nie przytyło, bowiem otyłość jest czynnikiem wyzwalającym szereg kolejnych schorzeń (obciążenie układu krążenia, kostno-stawowego).

Drogi moczowe

Często obserwowaną przypadłością starszych psów jest nietrzymanie moczu. Przyczyny  tego stanu mogą być różne np. niewydolność cewki moczowej, zakażenie dróg moczowych, choroby wyniszczające, zaburzenia behawioralne. Ustalenie przyczyny nietrzymanie przez zwierzę moczu nie jest proste. Wymaga przeprowadzenia szeregu badań dodatkowych (laboratoryjnych, fizykalnych i obrazowych).

Nowotwory pęcherza moczowego są najczęstszymi nowotworami dróg moczowych u starszych zwierząt. Niektóre rasy są predysponowane do tego schorzenia (szkocki terier, beagle, owczarki szkocki collie, cocker spaniel, jamnik, bokser, labrador, retriver, west highland terier i cairn terier). Skuteczna terapia jest możliwa tylko przy wczesnym rozpoznaniu choroby.

Nerki są narządem, który lubi szwankować. Ich uszkodzenie prowadzi do kłopotów związanych z zagęszczaniem moczu, utrzymaniem równowagi wodno-elektrolitowej i kwasowo-zasadowej organizmu. Może doprowadzić do poważnych chorób ogólnych. Ponieważ nerki mają ogromne rezerwy czynnościowe o ich uszkodzeniu dowiadujemy się przeważnie, gdy ich uszkodzenia są już mocno zaawansowane (obejmują 75% miąższu nerki).

Narządy zmysłów

Utrata słuchu u starych psów zdarza się często. Rzadko pojawia się całkowita, nagła utrata słucha, przeważnie ma charakter postępujący. Głuchota może wywiązać się w skutek istniejącego zapalenia ucha bądź w wyniku uszkodzenia toksycznego. Diagnoza głuchoty nie nastręcza większych trudności.

Zaćma czyli zmętnienie soczewki może wystąpić u zwierząt powyżej  6 roku życia. Do jej powstania przyczyniają się m.in. inne schorzenia takie jak przewlekła jaskra, choroby zwyrodnieniowe siatkówki, urazy, cukrzyca. Nieleczona zaćma prowadzi do ślepoty.

Układ kostno-stawowy

Schorzenia kości i stawów prowadzą do trudności w poruszaniu się. Początkowo zwierze zaczyna się oszczędzać, mniej biega, częściej poleguje. Później możemy zaobserwować trudności podczas wstawania i kładzenia się, w końcu pojawia się wyraźna kulawizna. Związane jest to z naturalnym zużyciem stawów oraz chorobami kości i stawów. Duże znaczenie ma też waga psa oraz stan jego odżywienia. Zwierzęta otyłe oraz przedstawiciele ras dużych częściej zapadają na choroby kośćca. Wcześnie podjęta profilaktyka i odpowiednia dieta w dużej mierze może spowolnić destrukcyjne procesy zachodzące w stawach.

Choroby wieku starczego to również niewydolność krążenia, układu oddechowego i choroby nowotworowe. Tak naprawdę dolegliwości, które czyhają na starzejące się zwierzę jest bardzo wiele. Nie sposób ustrzec ukochanego psa przed wszystkimi. Jednak dobra opieka w domu oraz współpraca z lekarzem weterynarii może w znacznym stopniu przedłużyć życie pupila i poprawić jego jakość.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 4.0 (2 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu