Choroby psów

27.10.2010
autor:  Agata Wieczorek
kategoria:  Choroby psów

Nadziąślaki są najczęściej występującym u psów nowotworem jamy ustnej. Są to zmiany łagodne, nie dające przerzutów. Pomimo nieagresywnego charakteru wymagają właściwego leczenia w trosce o komfort życia psa.

Co to jest nadziąślak?

Nadziąślak jest tworem o gładkiej powierzchni i grzybkowatym lub guzowatym kształcie. Ma barwę identyczną z kolorem sąsiadujących błon śluzowych. Rozwija się najczęściej po policzkowej stronie dziąsła, często u podstawy zęba. Może występować pojedynczo lub w skupiskach. Niejednokrotnie rozrasta się do znacznych rozmiarów i jest drażniony w czasie gryzienia, co powoduje ból i krwawienie. Nadziąślaki ponadto mogą zachodzić na zęby uniemożliwiając psu gryzienie.

Szacuje się, iż nadziąślaki stanowią od 25% do 40% wszystkich nowotworów jamy ustnej u psów. Predysponowaną rasą wydają się być boksery oraz rasy brachycefaliczne (buldogi, mopsy, boston teriery), choć schorzenie może występować również u innych ras. Częściej pojawiają się u zwierząt starszych. Nowotwory te nie dają przerzutów, jednak dosyć często odrastają po usunięciu. Pomimo, iż nie są złośliwe ich eliminacja jest konieczna, gdyż urażane w czasie żucia pokarmu mogą prowadzić do powstania owrzodzeń i nadżerek wtórnie zakażonych bakteriami. Sprzyjają również odkładaniu się płytki bakteryjnej na zębach zwierzęcia, a co za tym idzie przyśpieszają pojawienie się kamienia nazębnego.

Jak leczy się nadziąślaki?

Nadziąślaki usuwa się chirurgicznie. Zazwyczaj leczenie przebiega bez komplikacji, choć w niektórych wypadkach konieczne może być usunięcie kawałka kości szczęki lub żuchwy. Inwazyjność zabiegu zależy od rozmiarów zmian, wczesna interwencja lekarska pozwala ograniczyć ryzyko późniejszych powikłań. Często po usunięciu guzów przykrywających zęby konieczne okazuje się dodatkowo usunięcie kamienia nazębnego lub samego zęba, jeżeli jego stan jest niezadowalający. Po zabiegu konieczne jest podawanie miękkiej karmy do czasu wygojenia rany pooperacyjnej oraz nie pozwalanie psu na zabawy twardymi przedmiotami. W okresie pooperacyjnym stosowana jest terapia antybiotykami, ma ona na celu zabezpieczenie rany przed zakażeniem. Po wygojeniu należy często kontrolować stan jamy ustnej psa, aby wcześnie zauważyć ewentualny nawrót choroby.

Guzy usunięte podczas zabiegu chirurgicznego powinny być przesłane do specjalistycznej pracowni anatomii patologicznej w celu zbadania rodzaju zmiany. Jest to istotne ze względu na zdarzające się przypadki transformacji form łagodnych w złośliwe.

Jak zapobiegać występowaniu nadziąślaków?

Zmiany o wyglądzie nadziąślaków pojawiające się w jamie ustnej psa należy koniecznie konsultować z lekarzem, gdyż zdarza się, że złośliwe nowotwory przyjmują podobną formę w początkowej fazie wzrostu. Choć przyczyna występowania nadziąślaków nie jest jasna, wielu lekarzy uważa, iż odpowiedzialny za nie jest onkogenny wirus, namnażający się u psów w okresie spadku odporności. Z tego powodu korzystne wydaje się być stosowanie środków pobudzających układ immunologiczny psa. Ważne jest, aby psu zapewnić odpowiednie warunki egzystencji, ze szczególnym uwzględnieniem zbilansowanej diety.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (3 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu