Choroby psów

29.09.2010
autor:  Marcin Kubalka
kategoria:  Choroby psów

Nadwrażliwością kontaktową nazywa się przesadzoną reakcję organizmu na styczność skóry z różnymi substancjami. Zewnętrznym objawem nadwrażliwości kontaktowej jest wyprysk występujący na skórze zwierzęcia. Ze względu na mechanizmy powstawania nadwrażliwości wyróżnia się wyprysk kontaktowy alergiczny i wyprysk kontaktowy niealergiczny.

Czym jest wyprysk kontaktowy?

Nadwrażliwość kontaktowa objawia się występowaniem zaczerwienienia, obrzęku, bólu i świądu w miejscu kontaktu substancji ze skórą. Często pojawiają się grudki i pęcherzyki wypełnione płynem . Takie zmiany nazywane są właśnie wypryskiem kontaktowym. Wyprysk najczęściej dotyczy nieowłosionych lub słabo owłosionych części ciała.

Czym różni się wyprysk kontaktowy alergiczny od niealergicznego?

W obu przypadkach objawy chorobowe są powodowane przez uwalnianie się cytokin, czyli substancji wytwarzanych przez organizm które powodują powstanie reakcji zapalnej. Różnica polega na sposobie w jaki organizm jest pobudzany do uwolnienia cytokin. W wyprysku kontaktowym alergicznym w powstawanie reakcji zapalnej zaangażowane są komórki układu odpornościowego które pobudzają komórki skóry. W wyprysku niealergicznym komórki skóry są pobudzane bezpośrednio przez substancję drażniącą. Z różnic tych wynika podział substancji które mogą powodować daną formę wyprysku. Z racji zaangażowania systemu immunologicznego, charakterystyczne dla wyprysku alergicznego jest występowanie po 24-72 godzinach od kontaktu skóry z substancją, podczas gdy wyprysk niealergiczny pojawia się znacznie wcześniej.

Co powoduje nadwrażliwość kontaktową?

Za powstanie wyprysku kontaktowego alergicznego odpowiadają zazwyczaj substancje z którymi pies ma stały kontakt. Lista substancji mogących wywoływać objawy choroby jest praktycznie nieograniczona. Najczęściej odpowiedzialne są włókna (dywany, wykładziny), detergenty i środki czyszczące, kosmetyki i środki przeciwpchelne. Wyprysk kontaktowy niealergiczny powodowany jest przez substancje mogące naruszać warstwę lipidową skóry i przenikać do głębszych warstw naskórka. Najczęściej są to rozpuszczalniki, środki czystości, farby oraz szampony i lakiery do włosów. W zimie wyprysk niealergiczny powstaje najczęściej na skutek kontaktu opuszek łap z solą drogową.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu