Choroby psów

19.11.2010
autor:  Marcin Kubalka
kategoria:  Choroby psów

Modzele to zgrubiałe, zrogowaciałe narośla występujące najczęściej w okolicy łokci. Schorzenie to dotyczy szczególnie psów dużych, chociaż spotyka się je również u przedstawicieli małych ras.

Czym jest modzel?

Modzele tworzą się u psów na skórze w wyniku powtarzającego się ucisku. Zazwyczaj powstają w miejscach gdzie pod skórą znajdują się struktury kostne, najczęściej w okolicach stawów. Powstają z powodu zaburzonego rogowacenia i złuszczania wierzchniej warstwy skóry. Są to różnej wielkości i kształtu szare, jasnobrązowe lub ciemno brązowe, wyniesione ponad powierzchnię skóry, chropowate zgrubienia. Modzele dotyczą zwykle zewnętrznej strony łokci. Okolica ta narażona jest na ucisk ze strony podłoża podczas leżenia psa na twardym podłożu. Oprócz łokci zmiany występują w obrębie łap i nadgarstków. Niekiedy w wyniku ucisku obroży, kagańca, ubranka bądź opatrunku modzele tworzą się na pysku, szyi lub w okolicach mostka. Powstanie modzeli poprzedza wypadanie sierści w miejscu narażonym na ucisk.

Czy modzele są niebezpieczne dla psa?

Pomimo iż wydają się być jedynie problemem estetycznym, modzele mogą stanowić niedogodność dla psa i być źródłem problemów zdrowotnych. Duży, składający się z wielu warstw zrogowaciałego naskórka modzel może powodować ból przy dotyku. Zmiana taka może pękać, a pęknięcie sięga często zdrowej skóry stając się wrotami potencjalnego zakażenia. Ponieważ modzele powstają w miejscach kontaktujących się z podłożem, ryzyko zakażenia tak popękanej zmiany jest bardzo wysokie. Sytuację często pogarsza fakt, że w skórze pod modzelem znajdują się mieszki włosowe i gruczoły łojowe. Włosy wyrastające z takich mieszków nie są w stanie przebić się przez zgrubiałą warstwę naskórka. Ujścia gruczołów łojowych są zablokowane. Prowadzi to do powstawania miejscowych zmian zapalnych które często ulegają zakażeniu bakteryjnemu tworząc ropnie.

Jak leczy się modzelowe uszkodzenie skóry?

W przypadku niepowikłanych zakażeniem bakteryjnym zmian, lekarz dobiera odpowiedni środek w postaci kremu lub maści którego zadaniem jest zmniejszenie rogowacenia, uelastycznienie skóry i ograniczenie jej pękania. Jeżeli zmiana jest zakażona, konieczne jest leczenie antybiotykiem a czasem nawet zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu zmiany.

Jak zapobiegać powstawaniu modzeli?

Najważniejszym działaniem zapobiegawczym jest zapewnienie psu miękkiego podłoża do leżenia. Może to być nawet gąbka odpowiedniej grubości. Należy zwrócić uwagę że legowiska dostępne w handlu są często wykonane z materiału niezapewniającego właściwej amortyzacji dla psa o wadze dwudziestu kilogramów, a co dopiero dla ważącego pięćdziesiąt kilogramów doga czy siedemdziesięciokilogramowego mastifa.

W razie zaobserwowania zmian na skórze w predysponowanych do występowania modzeli miejscach, należy udać się do lekarza który przepisze odpowiedni środek do smarowania predysponowanych miejsc. Istotne jest przy tym regularne stosowanie kremu lub maści ponieważ zmiany mają tendencję do nawrotów nawet po całkowitym wygojeniu się skóry. Ponieważ nadmierne rogowacenie skóry bywa związane z niedoborami żywieniowymi należy również dbać o zbilansowaną, dobrej jakości dietę.

Profilaktyka modzeli pojawiających się na skutek ucisku obroży lub opatrunków ogranicza się do kontrolowania czy nie są założone zbyt ciasno oraz kupowania tylko takich akcesoriów, które nie mają wystających szwów i podobnych elementów mogących drażnić skórę.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu