Choroby psów

17.09.2010
autor:  Marcin Kubalka
kategoria:  Choroby psów

Potocznie mocznicą nazywa się końcowe stadium przewlekłej niewydolności nerek. Jest to stan bezpośrednio zagrażający życiu zwierzęcia.

Czym jest mocznica?

Nerki pełnią w organizmie funkcję oczyszczania krwi z toksyn i produktów przemiany materii. Z różnych przyczyn (wiek, zapalenie, toksyny) mogą przestać pełnić swoją funkcję. Objawy niewydolności nerek występują przy uszkodzeniu około siedemdziesięciu procent ich objętości. Substancje które normalnie byłby wydalone z moczem, pozostają w krwioobiegu zatruwając organizm. Prowadzi to do wystąpienia mocznicy która nie leczona prowadzi do śmierci zwierzęcia.

Jakie są objawy mocznicy?

Do pierwszych objawów mocznicy należy posmutnienie i brak apetytu oraz zwiększone pragnienie i zwiększone wydalanie moczu. Następnie mogą dołączyć biegunka i wymioty. Z pyska zwierzęcia wydobywa się charakterystyczny nieprzyjemny zapach a na dziąsłach i zębach występują brązowe maziste zanieczyszczenia. W pysku widać owrzodzenia i nadżerki. Pogłębiająca się mocznica prowadzi do zaburzeń ze strony układu nerwowego takich jak apatia, drgawki, oczopląs i śpiączka. W końcowym stadium nerki przestają pracować i zwierzę przestaje oddawać mocz.

Jak leczy się mocznicę?

Po potwierdzeniu diagnozy przy pomocy badania moczu i krwi, lekarz weterynarii będzie dążył do wyrównania strat wody i przywrócenia funkcji nerek poprzez podanie zwierzęciu kroplówki. Jeżeli leczenie zostanie podjęte odpowiednio wcześnie, możliwe jest wyprowadzenie psa ze stanu zagrażającego życiu. Należy sobie jednak zdawać sprawę z tego, iż wystąpienie mocznicy oznacza stan uszkodzenia nerek. W przypadku ostrej niewydolności nerek możliwy jest niekiedy powrót do zdrowia po wyeliminowaniu przyczyny schorzenia. W przypadku niewydolności przewlekłej mamy do czynienia z trwałym, postępującym przez dłuższy czas, uszkodzeniem nerek. Od tego czy w nerkach pozostało wystarczająco dużo funkcjonującego miąższu zależą szanse na przeżycie zwierzęcia. Ustabilizowanie psa z mocznicą wymaga ścisłej współpracy opiekuna psa z lekarzem. Również terapia przyczyny mocznicy – niewydolności nerek, wymaga od właściciela wiele zachodu i stosowania się do zaleceń odnośnie leczenia, diety i sposobów postępowania z chorym zwierzęciem. Trzeba przy tym liczyć się z faktem, iż przewlekła niewydolność nerek jest nieuleczalna i kończy się śmiercią zwierzęcia.

Jak zapobiegać występowaniu mocznicy?

Zapobieganie mocznicy polega na zapobieganiu uszkodzeniu nerek. Należy konsultować z lekarzem wszelkie zauważone nieprawidłowości w oddawaniu moczu i ilości przyjmowanej wody. Wykonywanie okresowych badań kontrolnych, w tym badań moczu i krwi, pozwala wykryć choroby nerek zanim doprowadzą one do uszkodzenia miąższu nerek w stopniu powodującym mocznicę. Nawet najprostsze badanie moczu, kosztujące około dziesięciu złotych, wykonywane raz lub dwa razy do roku, może umożliwić wykrycie zagrażającej życiu choroby nerek. W przypadku stwierdzenia przez lekarza weterynarii przewlekłej niewydolności nerek, należy stosować się do zaleceń dietetycznych i sumiennie podawać zapisane leki. U psów z przewlekłą niewydolnością nerek konieczne jest zintensyfikowanie opieki weterynaryjnej aby niezwłocznie wychwycić ewentualne zaostrzenie choroby.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (8 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu