Choroby psów

09.09.2010
autor:  Marcin Kubalka
kategoria:  Choroby psów

Kamienie moczowe są stosunkowo rzadko spotykanym schorzeniem. Występują zazwyczaj u psów dorosłych i starszych. Objawy chorobowe związane z tworzeniem się kamieni moczowych dotyczą głównie samców. Choroba może stanowić zagrożenie dla zdrowia w przypadku zaczopowania ujścia cewki moczowej.

Czym jest kamica moczanowa i jak dochodzi do jej rozwoju?

Mocz składa się głównie z wody. Rozpuszczone są w niej różne substancje. Część tych substancji może w sprzyjających warunkach, takich jak infekcje bakteryjne czy odwodnienie powodujące zagęszczenie moczu, krystalizować tworząc kamienie moczowe. Kamienie takie w miarę upływu czasu mogą się powiększać poprzez odkładanie kolejnych warstw substancji na ich powierzchni. Przeważnie kamienie moczowe powstają w pęcherzu moczowym, jedynie niewielki ułamek (około pięciu procent) jest zlokalizowany w nerkach lub moczowodach. Obecność kamieni moczowych sprzyja stanom zapalnym pęcherza i zakażeniom bakteryjnym. Największym jednak zagrożeniem związanym z ich obecnością jest możliwość zablokowania odpływu moczu. Jest to sytuacja bardzo niebezpieczna, gdyż już 48 godzinna przerwa w odpływie moczu może spowodować uszkodzenie nerek. Sytuacja taka ma miejsce najczęściej u samców, ponieważ ich budowa anatomiczna sprzyja klinowaniu się kamieni moczowych wewnątrz cewki moczowej. Rasami predysponowanymi do występowania kamicy moczowej są dalmatyńczyki, jamniki, basety i sznaucery miniaturowe.

Jakie są objawy kamicy moczowej?

W przypadku obecności kamieni w pęcherzu moczowym często dochodzi do uszkodzenia jego ścian i krwawienia o różnym nasileniu. Zaobserwować wtedy można zmianę barwy moczu oraz występowanie w nim skrzepów lub świeżej krwi. U psów z kamicą moczową częste są nawracające zapalenie pęcherza moczowego objawiające się bolesnym oddawaniem moczu i parciem na pęcherz (pies odczuwa potrzebę oddania moczu pomimo iż pęcherz jest pusty). Zatkanie cewki moczowej przez kamienie objawia się niemożnością oddania moczu przez psa. Właściciel może zaobserwować albo całkowity bezmocz albo znaczne zmniejszenie ilości jaka jest wydalana. Zwierze często odczuwa ból w czasie prób oddania moczu, co objawia się skomleniem. U szczuplejszych psów można zauważyć powiększenie tylnej partii brzucha spowodowane obecnością skrajnie wypełnionego pęcherza.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (2 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu