Choroby psów

20.09.2010
autor:  Agata Wieczorek
kategoria:  Choroby psów

Jest schorzeniem, które powstaje na skutek podwyższonego ciśnienia w gałce ocznej. Podłoże jej bywa rożne. Nieleczona prowadzi to całkowitej utraty wzroku. Jaskra to choroba bolesna, a zmiany powstające w gałce ocznej są nieodwracalne. Prawidłowe leczenie i zatrzymanie procesu zmian zależy od czasu w jakim schorzenie zostało rozpoznane.

Przyczyny

Jako główne przyczyny wymienia się na pierwszym planie predyspozycje genetyczne, które u poszczególnych ras wynikają z wadliwej budowy konkretnych elementów oka, a konkretnie chodzi tu o dysplazje kąta rogówkowo-tęczówkowego. Możemy wymienić wśród nich:

  • niedorozwój kąta przesączania – predysponowane są następujące rasy: norweski elkhound, syberian husky, malamut, samojed, akita, bouvier des flanders, basety, chow chow, shar pei oraz spaniele;
  • wąski kąt przesączania – pudle, maltańczyki, shar pei, shih tzu, chow chow.

Czasami powstanie tej choroby bywa wynikiem zapalenia lub nowotworu wewnątrzgałkowego. Powodowana bywa też przez urazy mechaniczne, może powstać na skutek krwotoku do przedniej komory oka. Nierzadko jaskra rozwija się wtórnie na skutek innych chorób oka. Do takich zalicza się głównie zwichnięcie soczewki, które często dotyka teriery w wieku od 4 do 9 lat.

Jaskra to podwyższenie ciśnienia śródgałkowego. W wyniku tego dochodzi do uszkodzenia naczyń oka oraz nerwu wzrokowego. Jest to proces w większości przypadków nieodwracalny.

Objawy

Oko staje się zaczerwienione, opuchnięte i bolesne. Powieki mają podwyższoną temperaturę i są opuchnięte. Źrenica natomiast jest rozszerzona. Następuje szybkie pogorszenie się wzroku. Można zauważyć zmianę w zachowaniu się psa. Jest on niespokojny, może czasami wpadać na różne sprzęty domowe lub inne przedmioty. Czasami dochodzi do ostrego ataku jaskry, który bywa połączony z wypadnięciem gałki ocznej. W takich przypadkach konieczna jest natychmiastowa pomoc lekarz weterynarii.

Leczenie

Terapia polega przede wszystkim na podawaniu leków powodujących zmniejszenie ciśnienia śródgałkowego. Takie leczenie ma na celu zredukowanie produkcji cieczy wodnistej z oka poprzez zwiększenie jej odpływu. Należy liczyć się z tym, że jeśli procesem chorobowym objęte jest tylko jedno oko to drugie – zdrowe zostanie zaatakowane w przeciągu 8 miesięcy. Proces chorobowy postępuje w taki sposób u około 50% zwierząt z jaskrą. Dlatego należy podjąć niezwłocznie terapię profilaktyczną. Niestety trzeba się liczyć również z tym, ze pies może całkowicie stracić wzrok nawet mimo podjętego leczenia.

Jeżeli proces posunie się już tak daleko i utracie wzroku będzie towarzyszył ból gałki ocznej to jedynym rozwiązaniem będzie enukleacja. Jest to zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu oka z oczodołu. Jest to jedyna metoda na tym stadium rozwoju choroby pozwalająca na uwolnienie zwierzęcia od ciągłego bólu.

Warto zwracać się po poradę do lekarza weterynarii w przypadku zauważenia jakichkolwiek nieprawidłowości związanych z narządem wzroku pupila. Wcześniej rozpoznana jaskra oraz szybkość rozpoczęcia leczenia znacznie zwiększają szansę na zachowanie wzroku psa.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 4.8 (5 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu