Choroby psów

08.08.2010
autor:  Mateusz Kruszyński
kategoria:  Choroby psów

Gruczoły około odbytowe są to parzyste gruczoły które znajdują się po obu stronach odbytu. Ich przewody otwierają się na granicy błony śluzowej i skóry otworu odbytowego. Ich wydzielina powinna być wyciskana w trakcie wypierania kały przez otwór odbytowy. Niestety bardzo często gruczoły te są powodem częstych wizyt w gabinetach weterynaryjnych.

Zatkanie gruczołów zdarza się u psów stosunkowo często. Objawem takiego zatkania często jest tzw. „saneczkowanie”, czyli po prostu jeżdżenie pupą po dywanie. Pies siada i ciągnie w takiej pozycji ciało przednimi nogami, ocierając w ten sposób odbyt o podłoże. Zwykle kojarzy się ten objaw z zarobaczeniem, i słusznie, lecz jest to także objaw kłopotów z gruczołami około odbytowymi a ściślej z przewodami ich zatok. Zatkaniu zatok towarzyszy duży świąd, tak więc oprócz saneczkowania, pies ociera się o wszystko co tylko znajdzie. Często ociera się tak intensywnie, że wyciera sobie włosy z odcinka krzyżowego kręgosłupa oraz boków ud. Takie wyłysienia również mogą sugerować problem z zatokami gruczołów około odbytowych.

Struktury te, jak każde inne, mogą również ulega zapaleniom. Częste wylizywanie oraz nieciekawe położenie tych gruczołów, powoduje, że często dostają się tam bakterie, które powodują stany zapalne. Duża bolesność w takich przypadkach powoduje czasami bardzo bolesne oddawanie kały lub nawet wstrzymanie całkowite zatrzymanie defekacji. Jest to bardzo niebezpieczne.

Jako, że jest to tkanka gruczołowa, podobnie jak wszystkie inne gruczoły może ulega procesom nowotworowym. Niestety nowotwory wywodzące się właśnie z tych gruczołów nie należą do rzadkości. Mogą to by zarówno łagodne gruczolaki jaki złośliwe i bardzo niebezpieczne gruczoloko-raki. Te ostatnie sieją ogromne spustoszenia w całym organizmie, dając często bardzo odległe przerzuty.

Gdy zauważymy problemy z tymi gruczołami udajmy się do lekarza. Czasami wystarczy wyciśnięcie nadmiaru wydzieliny, przepłukanie odpowiednimi lekami a czasem konieczna może się okazać terapia antybiotykowa. Niestety, gdy pies ma predyspozycje do tego rodzaju problemów, nastawmy się na okresowe wizyty w gabinecie weterynaryjnym. Niestety problemu nie da się całkowicie wyeliminować. Rozwiązaniem są tutaj regularne wizyty oraz oczyszczanie i kontrola tych gruczołów. Sam zabieg oczyszczania gruczołów, czy nawet ich płukania nie jest skomplikowany, lecz najlepiej żeby był wykonywany przez lekarza. Może on od razu ocenić jakoś i ilość wydzieliny i wcześnie zareagować, gdyby owa wydzielina przybrała niefizjologiczne właściwości. Nie sugerujmy również oczyszczania tych gruczołów, gdy nic się z nimi nie dzieje. Takie podrażnienie ich , oczyszczaniem, może skutkować trwałymi problemami. Gdy gruczoły są zdrowe a psy nie wykazują objawów, które mogłyby sugerować, że cos jest z nimi nie tak, zostawmy je w spokoju.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu