Choroby psów

11.06.2010
autor:  Anna Czaja
kategoria:  Choroby psów, Pielęgnacja psa


Objawy

Pewne zachowania naszych podopiecznych mogą sugerować nam, że dotknął ich „swędzący problem”. Ukłucia pcheł nie są przyjemne i zwyczajnie irytują naszego czworonoga. Psy w takich momentach wykazują niespokojne zachowanie, częste drapanie się i przygryzanie skóry. Również kręcenie się w kółko („gonitwa za ogonem”), tarzanie i wycieranie grzbietem o meble może sygnalizować obecność nieproszonych gości. Koty najczęściej intensywnie wylizują swędzące miejsca. Jeśli trwa to dłużej może dochodzić do uszkodzeń skóry, pojawiają się otarcia na pyszczku i szyi. Zwierzę traci sierść, skóra jest podrażniona, zaczerwieniona, mogą pojawić się ropne krosty. Czasem powikłaniem po ukłuciach pcheł jest zapalenie ucha.

Osobnym problem jest możliwość przenoszenia przez pchle larwy tasiemca Dyphilidium caninum. Stwarza to poważne zagrożenie dla zwierzęcia oraz człowieka. Pies zaraża się tasiemcem, gdy poirytowany ukłuciami pcheł  przygryza sobie skórę i przez przypadek połknie insekta wraz z jego tasiemcem. Natomiast człowiek może zarazić się całując psa, na którego sierści znajduje się pasożyt. Najczęściej problem ten dotyczy dzieci, które nie mając utrwalonego nawyku mycia rąk po kontakcie ze zwierzęciem, wkładają brudne ręce do buzi.

Jak zwalczać pchły?

Walkę powinniśmy rozpocząć od zniszczenia pcheł, które beztrosko skaczą po naszym czworonogu. W tym celu najlepiej udać się do gabinetu weterynaryjnego. Zwykle jedna wizyta wystarcza by pozbyć się kłopotu. Lekarz może zaproponować krople aplikowane na skórę grzbietu, zasypki i pudry, spray’e, szampony przeciwpchelne oraz obroże. Ważny jest dobór odpowiedniego preparatu, gdyż nie każdy środek nadaje się np. dla szczenięcia czy suki w ciąży, również inne schorzenia na które cierpi nasz ulubieniec mogą stanowić przeciwwskazanie do zastosowania konkretnego preparatu. Większość środków dostępnych w lecznicach weterynaryjnych cechuje się szybkim efektem działania i wysoką skutecznością (w przeciągu 48 godzin likwidują 95-100% pasożytów). Producenci gwarantują utrzymanie efektu przez 2-3 miesiące. Niektóre preparaty przeciwpchelne zabezpieczają zwierzę także przed kleszczami.

Podczas wizyty należałoby także odrobaczyć pupila, żeby zabezpieczyć go przed wspomnianym tasiemcem. Pamiętajmy także o tym, że jeśli w domu mamy więcej niż jednego czworonoga leczeniem powinniśmy objąć wszystkie zwierzęta, nawet jeśli tylko jedno z nich wykazuje objawy.


//1 1 2 3 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 4.8 (6 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu