Choroby psów

24.09.2010
autor:  Agata Wieczorek
kategoria:  Choroby psów

Jest schorzeniem, które u psów występuje dość rzadko. Najczęściej dotyczy psów dużych ras, szczególnie w okresie intensywnego wzrostu. Niemniej jednak zdarza się i warto wiedzieć czym jest spowodowane oraz jak je leczyć.

Budowa stawu ramiennego

Dzięki stawowi ramiennemu amortyzowane są znaczne siły nacisku, które wywierane są podczas poruszania się. Pełni on bowiem funkcje podporową całego tułowia. W tym stawie możliwe są ruchy zginania, prostowania, odwodzenie, przywodzenia oraz rotacji. W jego skład wchodzą łopatka i kość ramienna. Jednak struktury te nie zapewniają mu zbyt dużej stabilności, dlatego tą rolę pełnią tu mięśnie, ścięgna oraz tkanki miękkie. Jest stawem kulisto-panewkowy, oznacza to, że w jego obrębie możliwe są ruchy we wszystkich kierunkach. Jedna z kości zakończona jest w sposób wypukły, w tym przypadku jest to kość ramienna. Natomiast łopatka posiada miseczkowate wgłębienie, zwane właśnie panewką stawową. Te dwa elementy kostne są dopasowane do siebie, ruch obu kości jest ułatwiony przez pokrycie powierzchni stawowych przez chrząstkę.

Objawy

W konsekwencji dużych obciążeń na jakie narażony jest staw ramienny może dochodzić do licznych zmian chorobowych. Dysplazja jest jednym z najrzadziej występujących schorzeń. Niemniej jednak warto wiedzieć, że może wystąpić taki problem.

Najczęściej dotyczy to psów w okresie intensywnego wzrostu kośćca. Wtedy to szkielet nie jest jeszcze w pełni wykształcony i przystosowany do dźwigania masy mięśniowej. Także młode zwierzęta są niezwykle ruchliwe i właśnie takie zachowanie skutkuje często problemami z układem kostno-stawowy. Pierwszym i głównym z objawów jest oczywiście utykanie na jedną z kończyn przednich. Psy mogą wykazywać bolesność w okolicy łopatki, jednak ból może promieniować także na całą długość łapy. Czasami dochodzi nawet do takiego stanu, że pies nie może się podnieść z pozycji leżącej.

W takich przypadkach niezbędna będzie konsultacja z lekarzem weterynarii w celu ustalenia dokładnej przyczyny takiego zachowania się psa oraz rozpoczęcie leczenia.

Leczenie

Najważniejsze w przypadku schorzeń dotykających układ kostno-stawowy jest precyzyjne określenie miejsca, które powoduje dysfunkcję. W tym celu konieczne będzie wykonanie zdjęć rentgenowskich. Jeśli chodzi o sam proces leczenia to w tym przypadku opiera się ono na terapii farmakologicznej. Zwykle objawy ustają po zakończeniu procesu wzrostu.

Profilaktyka

Dla rosnącego zwierzęcia jest najważniejsze aby nie przeciążać jego kośćca. To, że zwierze ma ochotę bez przerwy biegać za piłka czy inna zabawką, nie oznacza, że nie zrobi sobie przez to krzywdy.

Kolejny istotny aspekt to rodzaj pokarmu, jaki przyjmuje zwierzę. W okresie wzrostu potrzebne są odpowiednio zbilansowane składniki pokarmowe, aby organizm mógł rozwijać się w prawidłowy sposób. Dlatego warto zainwestować w karmy dostosowane do wieku, rasy i potrzeb żywieniowych pupila.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 3.7 (3 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu