Choroby psów

24.09.2010
autor:  Agata Wieczorek
kategoria:  Choroby psów

Choroba przytrafia się bardzo często u psów dużych ras, prowadzi do kulawizny. Pierwsze objawy mogą wystąpić około piątego miesiąca życia. Leczenie prawie we wszystkich przypadkach kończy się zabiegiem chirurgicznym. Jeśli zabieg nie zostanie przeprowadzony, to rozwinie się choroba zwyrodnieniowa stawu, prowadząca do trwałego upośledzenia ruchomości kończyny.

Przyczyny

Dysplazja powstaje na skutek wadliwej budowy poszczególnych elementów stawu. Należą do nich fragmentacja wyrostka wieńcowego przyśrodkowego, OCD kłykcia przyśrodkowego kości ramiennej oraz nieprzyrośnięty wyrostek łokciowy dodatkowy. Do wystąpienia tego typu schorzenia oprócz wad w budowie anatomicznej stawu wpływa nadwaga zwierzęcia oraz niewłaściwie dobrana karma. Psy otyłe przeciążają stawy w okresie wzrostu, co skutkuje powstaniem wielu wad układu kostno-stawowego. Brak właściwych elementów w pokarmie, takich jak wapń, fosfor, chondroityna czy glukozamina powodują niedożywienie elementów stawu, a co za tym idzie jego wadliwą budowę.

Inną przyczyną powstania dysplazji w stawie łokciowym jest nierównomierny wzrost kości przedramienia. Jeśli kość łokciowa i kość promieniowa nie rosną równocześnie to powodują niedopasowanie się odpowiednich elementów stawu. Obraz radiologiczny tak rozwijających się kości wygląda jak łuk. Kość, która przyrasta bardziej w przeciągu czasu ulega wygięciu, gdyż jest trzymana prze tę, która rośnie wolniej. Wtedy powstaje struktura na kształt łuku.

Objawy

Pierwsze problemy związane ze stawem łokciowym pojawiają się między piątym a ósmym miesiącem życia psa. Głównym sygnałem, że coś się dzieje z kończyną jest kulawizna. Pupil porusza się z trudnością, objawy nasilają się szczególnie po odpoczynku. Na przykład po nocy. Rano występują największe problemy ze wstawaniem. Również po wysiłku fizycznym często się nasilają. Staw łokciowy bywa spuchnięty, a przy dotykaniu go słychać jakby chlupanie. Oznacza to, że staw jest w stanie zapalnym. Dodatkowym objawem jest to, że gdy pies siedzi to chorą kończynę układa w charakterystyczny sposób, a mianowicie odciąga ją na bok. W ten sposób zwierzę próbuje odciążyć chorą łapę.

Leczenie

Terapia farmakologiczna prawie zawsze okazuje się nieskuteczna. W większości przypadków potrzebny jest zabieg chirurgiczny. Istnieje kilka rodzajów operacji, które wykonuje się w przypadku dysplazji stawu łokciowego. Dany typ zabiegu podyktowany jest wadą danego elementu stawu, który powoduje kulawiznę. Środki farmakologiczne stanowią bardzo dobre leczenie wspomagające. Stosuje się leki przeciwzapalne oraz chondroprotekcyjne. Jeśli zwierze jest otyłe to wskazana jest utrata wagi o około 10-20% i to jeszcze przed zabiegiem. Bardzo istotne jest, aby chory staw nie był dodatkowo obciążany.

Powrót do pełnej sprawności nie zawsze jest możliwy. Wszystko jest uzależnione od rozległości zmian i czasu podjęcia leczenia.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (2 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu