Choroby psów

04.11.2010
autor:  Agata Wieczorek
kategoria:  Choroby psów

Jest to jedna z chorób dotykających skóry i jej wytworów. Zdarza się dość rzadko. Przysparza dużo problemów wynikających z jej prawidłowego zdiagnozowania. Niestety do dnia dzisiejszego nie ma konkretnej terapii, która gwarantowałaby wyleczenie psa.

Przyczyny

Choroba ta ma podłoże genetyczne. Jest to niestety schorzenie dziedziczne. Dysfunkcja włosów powstaje na skutek zaburzenia ich rozwoju. Anomalia ta dotyczy jedynie włosów czarnych. Jasne włosy pozostają niezmienione, nawet jeśli obszar zmian skórnych graniczy z jaśniejszą sierścią. Prawdopodobnie do powstania tego typu schorzenia przyczynia się również niedobór hormonów pobudzających melanocyty oraz problemy przy transporcie pigmentu do odpowiednich elementów skóry. Rasami predysponowanymi do wystąpienia dysplazji mieszków włosowych czarnych są: beagle, Jack Russel terrier, border collie, cocker spaniel, jamnik i pointer.

Objawy

Zazwyczaj do wystąpienia zmian skórnych dochodzi w bardzo młodym wieku. Notuje się przypadki zachorowań już u kilkutygodniowych szczeniąt. Objawy to głównie zmiany koloru ciemnej sierści, zazwyczaj dochodzi do powstania plam jaśniejszych – brązowych lub kremowych. Występuje również przerzedzenie tych okolic. Włosy staję się lekko skręcone i łatwo się łamią. Czasami może pojawić się świąd zmienionych miejsc, jednak nie jest on objawem charakterystycznym dla tego typu schorzenia. Na skórze mogą pojawić się łuski oraz zgrubienie okolic, gdzie występuje czarna sierść.

Objawy skórne są jedynym symptomem tej choroby. W jej przebiegu nie notuje się żadnych innych odstępstw od normy, ani w badaniach krwi, ani też w ogólnym stanie zwierzęcia.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 4.5 (2 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu