Choroby psów

28.07.2010
autor:  Agata Wieczorek
kategoria:  Choroby psów

Schorzenie to dotyka najczęściej jamniki. Niestety tak rasa ze względu na swoją charakterystyczną budowę ciała przysparza wielu zmartwień właścicielom. Problemu z chodzeniem mogą pojawić się już około czwartego roku życia. W leczeniu wypadnięcia dysku najważniejsza role odgrywa czas rozpoczęcia terapii.

Co to jest dyskopatia?

Termin ten oznacza zwyrodnienie chrząstek jądra miażdżystego tarczki międzykręgowej, popularnie zwanego dyskiem. W wyniku zmiany położenia ta struktura zaczyna uciskać na rdzeń kręgowy i nerwy. Tym samym powodując powstanie bólu i problemów w poruszaniu się. Najczęściej u psów dochodzi do przemieszczenie się dysku w okolicy piersiowo-lędźwiowej.

Rasami predysponowanymi są: jamniki, beagle, pudle miniaturowe i średnie, pekińczyki, cocker spaniele, shi tzu, lhasa apso oraz welsh corgi. U tych psów nie występują żadne predyspozycje płciowe, procent występowania dyskopatii rozkłada się w tym przypadku równomiernie. Natomiast z całą pewnością można powiedzieć, że najczęściej ta choroba występuje u jamników. Stanowią one aż 80% wszystkich psów, u których stwierdzono wypadnięcie dysku. Nie jest to jedynie domeną zwierząt starszych, ogromna ilość zachorowań notowana jest w wieku od czterech do siedmiu lat.

Objawy

Pierwszymi objawami są niechęć do chodzenia oraz problemy ze wstawaniem. Zwierzę niechętnie biega, ma problemy z wchodzeniem po schodach, wolniej się porusza. Czasami przy poruszaniu się popiskuje z bólu. W zależności od stopnia zaawansowania choroby takie zwierzę wykazuje różny stopień niedowładów. W wyniku rozwoju choroby może dojść do całkowitego paraliżu i niemożności poruszania się.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (2 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu