Choroby psów

20.10.2010
autor:  Agata Wieczorek
kategoria:  Choroby psów

U szczeniąt dużych ras występuje czasami problem z właściwym poruszaniem się, szczenię często się potyka. Wynika on głównie z błędów żywieniowych w okresie intensywnego rozwoju zwierząt. Zazwyczaj interwencja chirurgiczna nie jest konieczna, a terapia zachowawcza przynosi dobre efekty.

Przyczyna

Jako jeden z powodów powstania wad budowy młodych zwierząt podaje się błędy żywieniowe. Zazwyczaj dotyczą one matki szczeniąt lub ich samych. Źle zbilansowana karma powoduje niedobory mikroelementowe w całym organizmie. W okresie wzrostu kościec potrzebuje właściwie dobranych mikroelementów. Brak takich pierwiastków jak wapń czy fosfor przyczynia się do deformacji kończyn. Niekoniecznie muszą one dotyczyć jedynie stawów nadgarstkowych.

Zmiany dotyczą praktycznie szczeniąt ras dużych i średnich. U zwierząt miniaturowych i małych zazwyczaj są rzadkością. Niemniej, nie oznacza to, że i u nich problem nie występuje.

Przyczyna powstawania zmian w obrębie nadgarstka nie jest do końca poznana, a przebieg procesu chorobowego nie do końca jest jasny. Istnieje wiele spekulacji na ten temat, wiadomo jednak że u prawidłowo utrzymanych zwierząt takie problemy praktycznie nie występują.

Objawy

Zwykle problemy pojawiają się już u szczeniąt w wieku sześciu tygodni, ale również później istnieje niebezpieczeństwo powstania zmian. Powstawanie deformacji u młodych zwierząt notuje się w wieku od szóstego do dwunastego tygodnia.

Młode psy bardzo często potykają się o własne łapy i przewracają podczas zabawy. Nie dziwi to nikogo z właścicieli. Jednak gdy zdarza się to praktycznie non stop, jest powód do niepokoju. Objawem deformacji nadgarstka jest bowiem częste potykanie się. Procesem chorobowym objęta jest jedna kończyna bądź obie. Nieprawidłowe chodzenie wynika z nadmiernego zginania się łapy w nadgarstku. Wygląda to tak jakby w tym stawie kończyna psa była bardziej wiotka, jakby gumowa. Wygina się zbytnio na zewnątrz i do wewnątrz. Uniemożliwia to prawidłowe oparcie ciężaru ciała na chorej łapie.

Leczenie

Zazwyczaj niepotrzebna jest interwencja chirurgiczna. Właściwie prowadzona terapia polega na ograniczeniu ruchu pupilowi, pilnowaniu aby nie biegał i nie skakał za dużo. Jeśli to konieczne wskazane jest zmienienie karmy na taką, która dostarczy pupilowi odpowiednich składników pokarmowych.

Czasami może wystąpić konieczność nastawienia nadgarstka w pozycji prawidłowej. Po takim zabiegu niezbędne jest założenie opatrunku usztywniającego, pozwoli on właściwie zabezpieczyć nastawiony staw. Zwykle opatrunek utrzymuje się przez dwa do trzech tygodni.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (3 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu