Choroby psów

09.09.2010
autor:  Magdalena Jagiełło
kategoria:  Choroby psów


Jak rozpoznać cukrzycę

Ocenę i klasyfikację kliniczną przeprowadzą tylko i wyłącznie lekarz weterynarii, także on podejmuje decyzje o sposobie leczenia. Niemniej rola właściciela w szybkim i trafnym rozpoznaniu cukrzycy jest nieoceniona.

Pierwszymi objawami mogącymi świadczyć o rozwijającej się chorobie jest nadmierne pragnienie oraz częste oddawanie moczu. Należy innymi badaniami wykluczyć choroby nerek, które mogą mieć podobne objawy. Podczas wywiadu w gabinecie weterynaryjnym trzeba ocenić jaką ilość wody pies wypija średnio w ciągu dnia i ile razy oddaje mocz.

Następnym niepokojącym objawem będzie wzmożony apetyt przy jednoczesnej utracie masy ciała. Może pojawić się zaćma oraz owrzodzenia i inne choroby skóry. Te charakterystyczne objawy mogą wskazywać na rozwinięcie się cukrzycy, lecz nie muszą o niej świadczyć. Dlatego każde rozpoznanie należy potwierdzić badaniem moczu oraz krwi w kierunku obecności cukru.

Leczenie

W przypadku cukrzycy typu 1 i 3 konieczne jest podawanie insuliny. W przypadkach cukrzycy insulinoniezależnej stosuje się leczenie objawowe i zapobiegawcze.

Istotną rolę odgrywa kontrola pobierania wody i pokarmu. Pokarm powinien być odpowiednio zbilansowany energetycznie, by pies otrzymywał równe dawki składników pokarmowych. Dzienna dawka pokarmu powinna być podzielona na 3 posiłki, przy czym najobfitszy powinien być ten w środku dnia.

Należy zadbać o aktywność fizyczną psa. Jednakże należy pamiętać, że nadmierny ruch może doprowadzić do gwałtownego spadku poziomu cukru.


//1 1 2 3 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu