Choroby psów

09.09.2010
autor:  Magdalena Jagiełło
kategoria:  Choroby psów

Cukrzyca jest dobrze znaną wśród ludzi chorobą metaboliczną. Niestety dotyka też psy, szczególnie starsze.

Insulina

Insulina jest hormonem produkowanym przez wewnątrzwydzielniczą część trzustki. Wpływa ona na regulację gospodarki cukrowej, tłuszczowej, białkowej itp. Bierze ona także udział w transporcie glukozy – paliwa energetycznego – do mięśni i innych narządów. Brak tego hormonu prowadzi do rozwinięcia się przewlekłej choroby jaką jest cukrzyca.

Wyróżnia się trzy typy cukrzycy:

Typ 1: tzw. cukrzyca insulinozależna, czyli taka gdzie podawanie egzogennej insuliny jest konieczne. Jest to statystycznie najczęstszy typ cukrzycy występujący u psów. Spowodowana może ona być upośledzeniem funkcji trzustki, spowodowanej np. jej zapaleniem lub nowotworem. Jest to choroba dziedziczna, więc tak może być uwarunkowana. Wśród ras skłonnych do cukrzycy występują popularne jamniki, pudle oraz polskie owczarki nizinne.

Typ 2: insulinoniezależny. W tym przypadku insulina jest w normalnym stopniu produkowana w organizmie, jednak nie jest ona wykorzystywana, ze względu na dysfunkcje w miejscach jej działania.

Typ 3: jest to tzw. cukrzyca wtórna. Spowodowana jest ona najczęściej chorobami układu dokrewnego – produkującego hormony. Pojawić się ona może niestety także w przypadku stosowania hormonalnych środków antykoncepcyjnych oraz podczas przedłużającego się leczenia środkami sterydowymi. Jest ona w wielu przypadkach przemijająca.

Choroba ta dotyka psy w każdym wieku, jednakże najczęściej są to psy starsze. Częściej chorują suki niż psy. Związane jest to z cyklami płciowymi u suk.


1 2 3 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu