Choroby psów

29.03.2010
autor:  Anna Czaja
kategoria:  Choroby psów

Jak mówią statystyki choroba lokomocyjna dotyczy co szóstego psa. Przypadłość ta potrafi skutecznie uprzykrzyć wspólny wyjazd z czworonogiem. Oto kilka sprawdzonych rad, które uchronią twojego pupila przed tą dolegliwością.

Objawy choroby lokomocyjnej u psa

Choroba lokomocyjna w przeważającej części przypadków dotyczy psów młodych – szczeniąt. Objawy są pokrewne do tych, które występują u ludzi. Pies początkowo wykazuje oznaki zdenerwowania – nie potrafi usiedzieć na miejscu, wierci się lub przeciwnie, staje się apatyczny i jakby nieobecny. Po kilku chwilach zaczyna się intensywnie ślinić, a chwilę po tym pojawiają się wymioty. Niekiedy dochodzi do mimowolnego oddawania moczu lub kału. Niestety problem nie kończy się na jednorazowym zwróceniu treści przewodu pokarmowego. Mdłości u psiaka trwają do czasu zakończenia podróży.

Jak pomóc psu z chorobą lokomocyjną?

Jeżeli twój pupil miał już wcześniej problemy żołądkowe podczas podróży, przed kolejną powinieneś się odpowiednio przygotować. Po pierwsze staraj się nie karmić psa bezpośrednio przed wyjazdem. Najlepiej podać mu mniejszą porcję karmy około dwóch godzin przed planowanym wyjazdem. Mimo tego musisz być przygotowany na pojawienie się u niego nudności. Dlatego warto wziąć ze sobą większy zapas ręczników papierowych, a siedzenie na którym pies ma podróżować ochronić starym ręcznikiem. W sklepach zoologicznych możesz nabyć specjalną matą do przewożenia psów, która jest łatwa do czyszczenia i jednocześnie uniemożliwia zdenerwowanemu jazdą psu przejście na przednie siedzenie.

Zabierając czworonoga w podróż nie wolno zapomnieć o misce i wodzie. Psy zdenerwowane podróżą zaczynają ziać. Robią to szczególnie intensywnie jeśli w samochodzie panuje gorąco (zwłaszcza latem). W ten sposób odprowadzają ciepło z organizmu, ale jednocześnie tracą sporą ilość wody. Dlatego nie wolno zapomnieć o napojeniu pupila, nawet z większą częstotliwością niż zwykle.

Konieczne jest również zaplanowanie postojów, zwłaszcza jeśli czeka was długa trasa do przebycia. Zwykle psy nie potrzebują częstszych przystanków na załatwienie „swoich” spraw niż ich właściciele, jednak jeśli masz do czynienia z psem cierpiącym na chorobę lokomocyjną, musisz się liczyć z koniecznością częstszych przerw.

Gdy powyższe metody zawiodą pozostają jeszcze środki farmakologiczne zaordynowane przez lekarza weterynarii. Nigdy nie należy podawać zwierzętom leków przeznaczonych dla ludzi bez konsultacji z lekarzem weterynarii! Musisz wiedzieć, że metabolizm zwierząt różni się od metabolizmu człowieka, a niektóre substancje stosowane w medycynie ludzkiej są trujące dla zwierząt. Dlatego przed wyjazdem poproś swojego weterynarza o odpowiedni preparat. Zwykle są to tabletki podawane zwierzęciu na pół godziny przed wyjazdem, ale coraz powszechniejsze stają się spraye z psimi feromonami. Feromony nie wpływają bezpośrednio na przewód pokarmowy lecz działają uspokajająco na zwierzę zwiększając jego komfort podczas jazdy.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu