Choroby psów

21.05.2010
autor:  Marcin Kubalka
kategoria:  Choroby psów


Psy u których wykryto poważną chorobę powinny być poddawane badaniom monitorującym skuteczność leczenia i wpływ stosowanych leków. Do tego typu badań należą kontrolne zdjęcia klatki piersiowej i EKG u psów z chorobami serca, badanie moczu oraz poziomu mocznika i kreatyniny w przypadku chorób nerek czy też morfologia krwi w anemiach, chłoniakach i białaczkach. Oceny prawidłowości leczenia farmakologicznego dokonuje się poprzez oznaczanie stężeń stosowanego leku we krwi (np. przy padaczce) lub przez kontrolę stanu narządów które mogą zostać uszkodzone przez stosowane leki.

Psy starsze i chorujące przewlekle powinny być badane kompleksowo. Zakres badań powinien obejmować pełne badanie kliniczne, badanie morfologiczne i biochemiczne krwi, badanie moczu, prześwietlenie klatki piersiowej i jamy brzusznej oraz usg brzucha.

Jak często powinno wykonywać się badania kontrolne u psa?

Z kontrolną wizytą u lekarza weterynarii każdy pies powinien pojawiać się przynajmniej co sześć miesięcy. Rutynowe badania kontrolne dobrze jest wykonywać raz do roku, a w przypadku psów starszych niż 10-12 lat co pół roku. Częstotliwość badania psów chorych przewlekle lub predysponowanych do wystąpienia chorób dziedzicznych ustala lekarz.

Jaki jest koszt badania kontrolnego psa?

Koszt badań kontrolnych uzależniony jest od ich zakresu. Zazwyczaj wykonując kompletne badanie kontrolne można wynegocjować z lekarzem weterynarii korzystny rabat. Analizując aspekt ekonomiczny powinno się pamiętać o tym, że niewykrycie choroby we wczesnym stadium może skutkować znacznie większymi nakładami na terapię niż koszt badania kontrolnego. Jeżeli względy materialne nie pozwalają nam na wykonanie pełnego zestawu badań należy otwarcie powiedzieć o tym lekarzowi i wspólnie z nim ustalić, które badania są dla naszego psa najistotniejsze.


//1 1 2
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu