Choroby psów

21.05.2010
autor:  Marcin Kubalka
kategoria:  Choroby psów

U psów, podobnie jak u ludzi, wiele chorób w początkowej fazie przebiega bezobjawowo. Schorzenia takie jak przewlekła niewydolność nerek, niewydolność serca czy złośliwe nowotwory pozostają niezauważalne do momentu w którym na skuteczne leczenie jest często zbyt późno. Regularne badania kontrolne pozwalają wykryć choroby będące w fazie utajonej i rozpocząć terapię odpowiednio wcześnie.

Czy u wszystkich psów należy wykonywać badania kontrolne?

Badania kontrolne powinny być przeprowadzane u wszystkich psów. Ich częstotliwość i rodzaj jest uzależniony od wieku i rasy psa oraz od tego czy znajduje się on w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia określonych chorób. Zakres badań kontrolnych proponuje lekarz weterynarii. Sugerowanie wykonania badań kontrolnych przez weterynarza nie powinno być odczytywane jako próba „naciągnięcia” właściciela na zbędne wydatki. Dobry lekarz przykłada dużą wagę do profilaktyki chorób u swoich pacjentów a taka propozycja świadczy o poważnym podejściu do wykonywania swojego zawodu.

Jakie badania kontrolne powinno się wykonywać u psa?

Wykonanie badań laboratoryjnych i obrazowych zawsze powinno poprzedzić dokładne badanie kliniczne, czyli osłuchanie i omacanie psa, sprawdzenie stanu oczu, uszu i pyska, zważenie zwierzęcia oraz zmierzenie temperatury. Lekarz powinien zapytać właściciela o stan zdrowia psa i zauważone przez niego nieprawidłowości. Badanie kontrolne może być wykonywane tylko pod kątem choroby specyficznej dla rasy albo wieku lub może być badaniem ogólnym obejmującym sprawdzenie funkcjonowanie najważniejszych organów.

W przypadku dużych ras weterynarz na pewno zaproponuje wykonanie prześwietlenia stawów biodrowych i łokciowych aby wykluczyć ich dysplazję. U niektórych ras powinno się wykonać testy genetyczne na obecność mutacji genów odpowiedzialnej za występowanie chorób genetycznych lub badania laboratoryjne pod kątem występowania tych chorób (nadwrażliwość na leki psów typu collie, dystrofia siatkówki labradorów, przewlekłe zapalenie wątroby dobermanów i inne).


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu