Choroby psów

16.11.2010
autor:  Agata Wieczorek
kategoria:  Choroby psów

Jest to metoda diagnostyczna, która w przypadku małych zwierząt dopiero się rozwija. Niestety ze względu na duże koszty sprzętu nie każdy gabinet weterynaryjny może sobie pozwolić na posiadanie artroskopu. Niemniej jednak jeśli istnieje możliwość skorzystania z tego typu zabiegu to warto się zdecydować. Przede wszystkim ze względu na dużą precyzję i małą inwazyjność.

Co to jest artroskopia?

Jest to metoda diagnostyczna, która pozwala na dokładne obejrzenie wnętrza stawu. Taka możliwość istnieje dzięki obecności kamery. Pozwala to na precyzyjne ocenienie stanu badanej struktury. Artroskop składa się z mikro kamery umieszczonej na jego końcu, źródła światła oraz systemu optycznego, który pozwala na ustawienie ostrości obrazu. Całe badanie z reguły jest rejestrowane, umożliwia to późniejsze odtworzenie zapisu i dokładne prześledzenie wnętrza badanej struktury.

Kiedy wykonuje się artroskopię?

Cały czas rośnie ilość możliwości dla sprzętu artroskopowego. Dzieje się tak głównie za sprawą szybkiego rozwoju medycyny ludzkiej, z której to wiele metod zaczerpnęła weterynaria.

Na dzień dzisiejszy za pomocą tej metody można wykonywać badania diagnostyczne i niektóre zabiegi chirurgiczne. Dzięki nim można pobrać wycinki do badania, są to głównie biopsje błony maziowej. Również ocena stanu poszczególnych elementów stawu, szczególnie powierzchni chrząstek jest niezwykle przydatna przy diagnozowaniu schorzeń układu kostnego zwierząt. Do najczęściej wykonywanych zabiegów zalicza się usunięcie fragmentów kostno-chrzęstnych, w takich schorzeniach jak OCD (martwica chrzęstno-kostna w obrębie stawu ramiennego) czy FCP (odszczepiony wyrostek dziobiasty). Istnieją również opracowane metody dotyczące stabilizacji stawów, jednak są one praktycznie nie wykonywane.

Jest to metoda diagnostyczna, która w przypadku małych zwierząt dopiero się rozwija. Niestety ze względu na duże koszty sprzętu nie każdy gabinet weterynaryjny może sobie pozwolić na posiadanie artroskopu. Jednak jest w Polsce już coraz więcej ośrodków, które posiadają taki sprzęt. Jeśli tylko istnieje możliwość skorzystania z usług takiej przychodni to warto z nich skorzystać.

Zabieg i opieka po zabiegu

Jest to metoda dająca maksimum dokładności i precyzyjności przy minimalnej inwazyjności. Musi być oczywiście wykonywana w pełnej narkozie. Zwierzę musi być unieruchomione. Nie wolno zapominać, że jest to ingerencja w staw. Zwykle miejsce po artroskopii zabezpieczane jest jednym szwem. Gojenie rany trwa około tygodnia. W tym czasie należy pamiętać, aby zwierzę nie biegało. Niestety trzeba mu ograniczyć ruch. Na spacery pies musi być wyprowadzany jedynie na smyczy. Takie postępowanie ma na celu zabezpieczyć staw do czasu wygojenia. Jest to metoda bardzo mało inwazyjne, ale trzeba pamiętać ze niesie za sobą jednak zawsze jakieś ryzyko powikłań. Dlatego zwierze musi zostać zabezpieczone zarówno antybiotykiem, jak i środkiem przeciwbólowy. Może również zaistnieć konieczność założenia psu kołnierza ochronnego. Niektóre zwierzęta bardzo interesują się miejscem zabiegu i próbują go lizać. Takie zachowanie mogłoby spowodować szereg komplikacji, dlatego warto przypilnować pupila przez kilka dnia.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu