Choroby psów

06.08.2010
autor:  Agata Wieczorek
kategoria:  Choroby psów

Nie jest to choroba, anizokoria jest jednym z objawów chorób, które uszkadzają układ nerwowy. Najważniejsze przy wystąpieniu takiego symptomu jest wykrycie jego przyczyny. Anizokorii w zależności od rodzaju schorzenia mogą towarzyszyć inne objawy.

Co to jest anizokoria?

Określana jest jako nierówność źrenic. Zmiana wielkości źrenicy jest spowodowana przerwaniem jej unerwienia. Może występować jednostronne rozszerzenie lub zwężenie źrenicy. Ważne jest aby ustalić, które oko jest objęte procesem chorobowy. W zależności od zmiany źrenicy możemy mieć pewne przypuszczenia co do rodzaju schorzenia jakie wystąpiło w przypadku pupila.

Jednostronne zwężenie źrenic

Pojawia się najczęściej w przebiegu takich chorób gałki ocznej jak zapalenie poszczególnych elementów (rogówka, naczyniówka) czy przerwanie unerwienia współczulnego oka. Jest to tak zwany zespół Hornera. W jego przebiegu zazwyczaj dochodzi również do wypadania trzeciej powieki lub zapadnięcia się gałki ocznej. Rozszerzenie źrenicy, w przebiegu zespołu Hornera jest najlepiej widoczne podczas badania zwierzęcia w ciemnym pomieszczeniu, kiedy to zdrowa źrenica ulega zwężeniu.

Jednostronne rozszerzenie źrenicy

Jeśli rozszerzenie źrenicy po ustąpieniu działania światła nie powraca do normy to jest to z całą pewnością objaw chorobowy. Najczęściej zdarza się u psów starszych z zanikiem tęczówki, a także u zwierząt cierpiących na jaskrę. Może być również wynikiem zaburzeń nerwu okoruchowego. Takie uszkodzenie następuje na skutek ucisku na przykład nowotworu lub urazu mechanicznego. Jeśli spowodowane jest przez rosnący guz to wymagana jest stała kontrola zdrowia i obserwacja zwierzęcia. Powiększający się nowotwór może zacząć uciskać na śródmózgowie powodując paraliż połowy ciała oraz inne zaburzenia.

Leczenie i diagnostyka

Sposób terapii jest uzależniony od choroby, której objawem jest nierówność źrenic. W tym celu potrzebna jest konsultacja z lekarzem weterynarii. Konieczne będzie wykonanie kilku badań w celu ustalenia stanu zdrowia psa. Ważne są badania krwi oraz diagnostyka samej gałki ocznej. Do tego celu bardzo przydatne jest wykonanie USG oka. Przy diagnozie na początku ważne jest ustalenie, która z źrenic jest zmieniona chorobowo.

Powodzenie leczenia i jego długość przede wszystkim zależą od schorzenia pierwotnego. Również wiek i kondycja zdrowotna zwierzęcia mają tutaj istotny wpływ na terapię. O wiele łatwiej poddają się terapii zwierzęta młodsze i zdrowe. Problem pojawia się u psów w starszym wieku, które maja już jakieś problemy z oczami, na przykład występuje u nich jaskra. Niestety leczenie w takich przypadkach jest długie i skomplikowane, a efekty i powodzenie terapii niepewne.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 4.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu