Choroby psów

22.10.2010
autor:  Agata Wieczorek
kategoria:  Choroby psów

Zdarza się na skutek chorób ogólnych lub uszkodzeń samej gałki ocznej. Objawia się ślepotą lub innymi problemami wzrokowymi. Konieczne jest wykonanie pełnego badania okulistycznego, które pozwoli na ustalenie przyczyny powstałych zaburzeń.

Przyczyny

Zapalenie nerwu wzrokowego to najczęstsze schorzenie jakie dotyczy unerwienia oka. Jest wiele przyczyn, które mogą spowodować takie zmiany. Należą do nich choroby zakaźne, chodzi tu przede wszystkim o nosówkę oraz zakażenia bakteryjne. Również schorzenia systemowe, do których zalicza się toczeń rumieniowy czy ziarniniakowe zapalenie mózgu powodują objawy związane z zapaleniem nerwu wzrokowego. Również rozwijające się wewnątrzczaszkowo guzy nowotworowe powodują stan zapalny tego nerwu.

Brak jest jakichkolwiek predyspozycji rasowych czy wiekowych. Płeć również nie odgrywa tutaj żadnej znaczącej roli. Na to schorzenie narażone są wszystkie zwierzęta.

Objawy

Głównym symptomem są zaburzenia w widzeniu. Może to być całkowita lub częściowa ślepota. Zwierzę może nie być w stanie poradzić sobie z takimi objawami, dlatego trzeba szczególnie uważać na pupila. Najprostsze czynności takie jak spacer czy poruszanie się po mieszkaniu mogą przysporzyć teraz psa ogromnych trudności. Często oprócz ślepoty dodatkowym objawem choroby są rozszerzone i nie reagujące na zmiany natężenia światła źrenice. Jeśli zapalenie nerwu wzrokowego jest wynikiem jakiejś choroby ogólnej to oczywiście mogą dołączyć się inne objawy. W przypadku zapalenia mózgu będą to symptomy nerwowe, takie jak zaburzenia koordynacji ruchowej, problemy z utrzymaniem równowagi, apatia i otępienie.

Jeśli ślepota utrzymuje się dłużej niż pięć dni to szanse na przywrócenie pełnego widzenia są znikome. Dlatego niezwykle istotna w procesie leczenia jest szybka interwencja weterynarza-okulisty.

Leczenie

Jest podyktowane przyczyną powstania stanu zapalnego nerwu wzrokowego. Rozpoznanie choroby pierwotnej często bywa trudne i przysparza wielu kłopotów lekarzom. Diagnostyka polega w dużej mierze na eliminacji poszczególnych schorzeń, które mogły być przyczyną zapalenia. Niezbędne jest wykonanie pełnego badania okulistycznego. W taki sposób będzie możliwa ocena rozległości zmian.

W zależności od przyczyny schorzenia prowadzi się właściwą terapię. Może ona opierać się na podawaniu antybiotyków, leków sterydowych bądź środków przeciwzapalnych. Różny jest też czas trwania leczenia, przeważnie waha się on od dwóch do czterech tygodni. Rokowania w przypadku tego schorzenia są niepewne. Jeśli stan zapalny trwał długo to terapia może nie przynieść żadnych efektów. Długotrwałe uszkodzenie nerwu wzrokowego prowadzi do jego zaniku i w konsekwencji tego do ślepoty.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (2 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu