Poradnik hodowcy

17.10.2010
autor:  TwojeZwierze.pl
kategoria:  Poradnik hodowcy

Jeżeli planujemy zabrać naszego pupila na nasz wyjazd zagraniczny, pamiętajmy, że już wcześniej musimy rozpocząć wszystkie z tym związane czynności. Potrzebujemy zgromadzić wymagane pozwolenia i dokumenty konieczne do okazania celnikom. Pamiętajmy, że obowiązek ten dotyczy również wyjazdów w obrębie Unii Europejskiej.

Kiedy zamierzasz przewieźć swojego pupila za granicę, pamiętaj, że zwierzaki towarzyszące w tym psy i koty, muszą posiadać odpowiednie dokumenty umożliwiające legalne przekroczenie granicy państwowej. Przepisy odnośnie wwozu i wywozu zwierząt obowiązują także w ramach Unii Europejskiej.

W tym celu postaram się właścicielowi swojego pupila przybliżyć mu wyłącznie przepisy ogólne. Wiele krajów narzuca dodatkowe wymagania, typu okres kwarantanny nawet do kilku miesięcy, czy dodatkowe badania. Większość wymagań znajdziesz na stronach Głównego Inspektoratu Weterynaryjnego w szczególności polecamy odwiedzenie podstrony dotyczącej transportu zwierząt.

W niniejszym artykule staramy się podać przybliżone koszty jakie poniesiesz, pamiętaj jednak, że mogą się one różnić znacznie w zależności od wybranej kliniki, miasta oraz mogą ulec zmianom po napisaniu tego artykułu.

Pierwszą rzeczą, jaką będziesz musiał zdobyć jest paszport dla zwierzaka. Paszport możesz wyrobić w klinice weterynaryjnej, jednak nie wszystkie kliniki weterynaryjne świadczą tego typu usługi. W razie problemów z odnalezieniem weterynarza wystawiającego paszporty, możesz zwrócić się do Głównego Inspektoratu Weterynaryjnego, który dysponuje pełną listą placówek. Koszt paszportu waha się w granicach 50zł - jest to koszt samego dokumentu, bez wymaganych badań, o których za chwilę.

Paszport należy mieć także w czasie podróży po krajach Unii, nawet jeśli ludzie zwolnieni są z obowiązku posiadania paszportu, pies czy kot musi go posiadać. Do wyrobienia paszportu konieczny jest chip, czasami wystarcza także tylko tatuaż. Jeśli więc twój zwierzak nie posiada takiego chipu będziesz musiał go wyrobić. Bardzo ważne, aby chip spełniał normy ISO w tym zakresie. Chip nie spełniający tych norm może teoretycznie spowodować utrudnienia w przekroczeniu granicy - celnik może zażądać od nas posiadania własnego czytnika do niestandardowego chipu. Koszt chipu to wydatek około 50zł.

Szczególnie ważne są szczepienia przeciw wściekliźnie. Szczepień tych wymaga praktycznie każde państwo. Czasami wymagane są także inne szczepienia w zależności od celu podróży. Z reguły szczepienia muszą być wykonane przynajmniej miesiąc przed datą wyjazdu i nie mogą być starsze niż 12 miesięcy. W wypadku niektórych krajów wymagana jest dłuższa, nawet 6 miesięczna kwarantanna. Szczepienia są również konieczne do wyrobienia paszportu. Szczegółowe wymagania dotyczące szczepień i kwarantanny na terenie poszczególnych krajów znajdziesz na stronie Głównego Inspektoratu Weterynaryjnego. Koszt szczepień jest zależy od kliniki, w której je wykonujesz i wynoszą kilkadziesiąt złotych.

Niektóre państwa wymagają dodatkowych, szczegółowych badań krwi, które w Polsce wykonuje w zasadzie tylko jedna placówka w Puławach. Koszt badań jest dość wysoki (około 300zł), do ceny należy również doliczyć kuriera, który dostarczy krew z twojej kliniki do Puław.

W przypadku, gdy zamierzasz podróżować ze zwierzakiem samolotem konieczne będzie posiadanie odpowiedniej klatki lub transportera. Klatka taka musi posiadać specjalny atest do podróży lotniczych; transportery z atestem znajdziesz także w naszym sklepie. Dopuszczalne wymiary i kształt klatki zależą od wymogów przewoźnika i należy je przed podróżą sprawdzić bezpośrednio w firmie przewozowej lub lotniczej. Pamiętaj również, aby zapewnić zwierzakowi klatkę transportową lub transporter w czasie podróży samochodem, alternatywą są specjalne szelki wpinane do zaczepu pasów. Ograniczenie ruchów zwierzaka poprawia bezpieczeństwo kierowcy oraz naszego pupila.

Wiele krajów wprowadza dodatkowe, niestandardowe wymagania. Najczęstszymi wymaganiami jest wydłużona kwarantanna. Koniecznie sprawdź na stronach GIW (link na początku artykułu) szczegółowe wymagania, jakie stawia dany kraj, aby uniknąć przykrej niespodzianki na granicy.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny