Poradnik hodowcy

18.10.2010
autor:  TwojeZwierze.pl
kategoria:  Poradnik hodowcy

Jeżeli zastanawiamy się nad kupnem kagańca dla naszego pupila, ze względu na prawo obowiązujące w naszym kraju, warto zapoznać się z kilkoma poradami na ich temat. Najlepszym i najodpowiedniejszym sposobem będzie spacer z naszym pupilem do sklepu zoologicznego, aby muc właściwie wybrać i na miejscu przymierzyć. Każdy sprzedawca z całą pewnością pomoże nam wybrać jeżeli będziemy niezdecydowani.

Kaganiec powinien być wygodny i na tyle luźny, aby umożliwić psiakowi swobodne oddychanie, a nawet wywalenie jęzora, ale też nie za luźny, aby spełniał swoje funkcje. Dobrze dobrany uniemożliwi psu pogryzienie ludzi bądź innych zwierząt oraz zjadanie różnych śmieci niebezpiecznych dla jego zdrowia. Odległość nosa od przedniej ścianki kagańca powinna wynosić dla dużych psów – około 2 cm, dla mniejszych – 1 cm. Obecnie na rynku dostępne są kagańce z różnych tworzyw (przy czym trzeba pamiętać czy pies nie jest czasem na któreś tworzywo uczulony).

Metalowy – jest łatwy do czyszczenia, przewiewny i umożliwia swobodne oddychanie, ale dla psa może być zbyt ciężki. Przy kontakcie z wodą może rdzewieć. Zimą metalowy kaganiec szybko się wyziębia i to z pewnością nie jest przyjemne dla psa, latem natomiast pod wpływem temperatury – robi się gorący. Poza tym pies może poobijać sam siebie lub właściciela kagańcem np.: przy zabawie i wtedy pewnie zostaną siniaki.

Plastikowy – jest z pewnością lżejszy od metalowego i nie tak wrażliwy na temperaturę, nie zardzewieje, ale szybciej się niszczy. Łatwe w utrzymaniu czystości – wystarczy umyć w bieżącej wodzie.

Skórzany – jest lekki i w miarę wytrzymały tzn. przy kontakcie z wilgocią skóra deformuje się, rozciąga przez co zmniejsza się funkcjonalność kagańca. Po pewnym czasie może zrobić się nieprzyjemnie szorstki i powodować otarcia.

Materiałowy – łatwy do utrzymania w czystości, lekki. Ale zazwyczaj pies nie może w nim swobodnie oddychać, a to z kolei uniemożliwia schładzanie organizmu czworonoga. Jest dobrym rozwiązaniem jedynie do przewozu psa (krótkiego) lub podczas wizyty u weterynarza. Na pewno pies nie powinien w nim biegać, a to przez wspomniane utrudnione oddychanie.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny