Poradnik hodowcy

18.10.2010
autor:  TwojeZwierze.pl
kategoria:  Poradnik hodowcy

Aby zapewnić właściwy transport dla naszego futrzaka i zawsze szczęśliwie dotrzeć z nim do celu podróży należy wyposażyć się w dobry.

Każdy właściciel kota staje przed koniecznością zakupu transportera. Jest to jeden z pierwszych produktów w jaki należy się zaopatrzyć. Dobry transporter zapewni, że zawsze dotrzesz szczęśliwie ze swoim pupilem do weterynarza czy na działkę. Przenoszenie kota, nawet na krótkie dystanse, w odpowiednio dobranej klatce jest najbezpieczniejsze zarówno dla właściciela, jak i dla samego zwierzaka. Solidny transporter minimalizuje ryzyko ucieczki zwierzaka, który spłoszony może się nam zagubić, a w czasie jazdy samochodem ogranicza ryzyko wypadku spowodowanego np. nagłym wskoczeniem nam kota na kolana. Dodatkowo transporter może służyć kotu na co dzień jako posłanie.

Pierwszym błędem, którego należy się wystrzegać jest zakup budek z wikliny. Wiele osób decyduje się na nie, gdyż teoretycznie mogą one być jednocześnie transporterem i miejscem odpoczynku dla kota. Nie jest to jednak dobry pomysł. Drzwiczki w tego typu budkach nie gwarantują, że kot ich nie otworzy. Zdarza się także, że podczas przenoszenia odpada dno budki. Należy zatem pamiętać, że budka nie gwarantuje bezpieczeństwa w podróży, a sama wiklina jest dość ciężka i trudna do utrzymania czystości. Tego typu budki należy raczej traktować jako legowisko do domowego użytku.

Znacznie lepszym wyborem będzie solidny, plastikowy transporter. Najtańsze modele można zakupić już za nieco ponad czterdzieści złotych.

Oto kilka porad, które warto wziąć pod uwagę podczas zakupu:

  • Większość transporterów dla kotów, dostępnych na polskim rynku oznaczonych jest cyframi od 1 do 3 lub odpowiednio 10, 20 i 30.
  • Kolejny ważny aspekt to drzwiczki. Bardzo ważnym jest, aby drzwiczki w transporterze były solidne oraz żeby nie można było otworzyć ich zbyt łatwo. Zbyt łatwe otwieranie powoduje, że może otworzyć je sam kot jak i właściciel w najmniej oczekiwanym momencie.
  • Jakość wykonania transportera (poza aspektem wizualnym) ma znacznie dla bezpieczeństwa Twojego pupila. Zbyt miękki plastik korpusu lub złej jakości zaczepy mogą spowodować, że transporter otworzy się samoczynnie. O ile najmniejsze transportery wykonane są w większości przypadków wystarczająco dobrze, o tyle w transporterach o rozmiarach 2 i 3 trzeba liczyć się z większymi obciążeniami. Dwa koty lub jeden przedstawiciel większej rasy to często ponad 10kg masy, co w połączeniu z ruchem i nierównomiernym rozłożeniem ciężaru może stanowić problem w przypadku źle wykonanych produktów.

Warto również zwrócić uwagę na dostępne akcesoria:

  • pasek lub kółka ułatwią przenoszenie na dalsze odległości;
  • miseczka montowana do drzwiczek pozwoli na karmienie zwierzaka bez konieczności wypuszczania go z transportera,
  • kocyk lub poduszka zwiększy wygodę pupila

zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny