Poradnik hodowcy

18.10.2010
autor:  TwojeZwierze.pl
kategoria:  Poradnik hodowcy

Koty jako jedne z najczystszych zwierząt potrafią same zadbać o swoje futerko. Jednak nigdy nie zaszkodzi abyśmy my jako ich właściciele troszeczkę tej codziennej toalecie pomogli.

Kocie włosy składają się głównie z białka zwanego keratyną; ponieważ dużą część dostarczanego organizmowi białka pochłania wzrost włosa, musimy pamiętać, że do pięknej, zdrowej sierści kota konieczne jest dobrej jakości białko dostarczane w odpowiedniej proporcji. Powierzania kociego włosa pokryta jest komórkami zachodzącymi na siebie, które odbijają światło dając efekt połysku. Matowy włos świadczy o uszkodzeniu tych komórek. Kocie futerko składa się z dwóch rodzajów włosa: podszerstka, krótkiego „puszku” oraz włosa okrywowego. Z każdego mieszka włosowego wyrasta około sześciu włosów (u ludzi jeden), a wokół nich rośnie krótszy podszerstek, taka budowa sierści zapewnia lepszą izolację przed zimnem. Oprócz podszerstka i włosów okrywowych koty mają jeszcze szereg włosów czuciowych – wibrysów. Wibrysy pełnią bardzo ważną rolę przy obiorze bodźców z otoczenia, a także ułatwiają kotu sprawne poruszanie się; sa one zlokalizowane na głowie, spodzie szyi, łapach, również wspaniałe kocie wąsy składają się z włosów czuciowych. Podobną funkcję co wibrysy spełniają rozrzucone po całym ciele pojedyncze włosy otoczone naczyniami krwionośnymi i nerwami.

Różne rasy kotów są przystosowane do życia w odmiennych warunkach środowiskowych, dlatego też jedne mają futro gęstsze i dłuższe, inne krótkie z mniejszą ilością podszerstka. Generalnie kocie futerko możemy podzielić zasadniczo na półdługie/długie (np. pers, norweski leśny) i krótkie (np. brytyjczyk i kot europejski), istnieją także rasy bezwłose.

Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest wyczesywanie. Do wyczesywania służy szeroka gama szczotek i grzebieni dla kotów. Szczotkę czy grzebień należy dobrać zawsze biorąc pod uwagę rodzaj sierści kota, a także jego upodobania.

Koty krótkowłose możemy czesać gumowymi szczotkami, metalowymi zgrzebłami lub grzebieniami w zależności od potrzeb. Musimy pamiętać, że gumowa szczotka z reguły będzie zbierała martwe włosy tylko z zewnętrznej ich warstwy, zgrzebło metalowe czy grzebień sięgną głębiej, ale będą wymagały dłuższego czesania.

Koty długowłose będziemy wyczesywać za pomocą zgrzebeł lub metalowych grzebieni o większym rozstawie ząbków, w przypadku takiej sierści bardzo ważna jest regularna jej pielęgnacja i zapobieganie tworzeniu się zbitych „kołtunów”, które później bardzo trudno rozplątać i najczęściej trzeba je wyciąć. Przed rozpoczęciem czesania możemy posypać sierść specjalnym pudrem, który ułatwi nam rozczesywanie, a także odświeży i oczyści futro.

Zasadniczo kociego futerka nie ma potrzeby myć, koty radzą sobie doskonale same; czasem jednak zdarza się, że naszemu mruczkowi będzie potrzebna kąpiel. Należy pamiętać, że koty bardzo nie lubią wody i wykąpanie ich może stanowić duże wyzwanie. Przede wszystkim musimy zadbać o to, żeby nasz kot się nie przeziębił, dlatego nie wypuszczajmy mokrego kota z łazienki do pokoju, w którym jest chłodno. Woda do kąpieli kota powinna być lekko ciepła – nie lodowata, ale też oczywiście nie gorąca. Mokrego kota postarajmy się przetrzeć ręcznikiem, możemy przyspieszyć schnięcie futra delikatnie ogrzewając mruczka suszarką. Do kąpieli stosujemy specjalne szampony dla kotów, w przypadku kotów długowłosych możemy użyć odżywki. Na rynku dostępne są również specjalne szampony do mycia kota „na sucho”, mają postać pudru i służą do odświeżania sierści, nie będą natomiast pomocne w przypadku większych zabrudzeń np. u kotów przywiezionych ze schroniska.

Koty bardzo dobrze radzą sobie z pielęgnacją swojego futerka i nawet bardzo brudny kot przyniesiony do domu po kilkunastu dniach może doprowadzić sierść do porządku bez ingerencji człowieka, czasem jednak zabiegi pielęgnacyjne są wskazane.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny