Poradnik hodowcy

16.10.2010
autor:  TwojeZwierze.pl
kategoria:  Poradnik hodowcy

Nosówka jako jedna z najczęściej spotykanych chorób naszych czteronożnych przyjaciół, jest zmora niejednego hodowcy. Ze względu na fakt, że nasze pupile, że nie mogą nam powiedzieć co ich boli, ani jak się czują. Należy samemu zawsze bacznym i troskliwym okiem przyglądać się czy z naszymi podopiecznymi jest wszystko w porządku. Im szybciej zareagujemy, tym większa jest nadzieja na powrót do zdrowia.

Ta wirusowa choroba atakuje zarówno psy dorosłe jak i szczenięta. Zakażenie następuje głównie poprzez kontakt z chorym zwierzęciem przez kontakt bezpośredni (lizanie,wąchanie) lub pośredni (trawniki), a okres wylęgania trwa od 3 do 14 dni. Nosówka występuje w trzech postaciach: jelitowej, płucnej i nerwowej.

W postaci jelitowej inaczej zwanej pokarmowej po ok. 10 dniach, często dołączają się objawy ze strony układu pokarmowego: wymioty, biegunka, brak apetytu. Po 3-4 tygodniach leczeniach, kiedy wydaje nam się, że mamy chorobę za sobą czasami pojawia się postać nerwowa i / lub skórna.

W przypadku postaci płucnej (oddechowej) po kilkudniowym okresie inkubacji następuje choroba, której przebieg w dużej mierze zależy od sił obronnych zaatakowanego zwierzęcia. Pierwsze objawy to najczęściej wysoka temperatura ok.40 C, oraz zmiany w gardle i węzłach chłonnych podżuchwowych. Po kilku dniach dołącza się katar, zapalenie spojówek, kaszel. Jest to tzw. postać oddechowa nosówki.

Ostatnia postać to postać nerwowa i / lub skórna, jest jedną z bardziej przykrych postaci tej choroby. Objawia się ona drżeniem kończyn, żuchwy, czasami porażeniami. Drżenie żuchwy powoduje toczenie piany z pyska w związku z czym jest bardzo podobna do wścieklizny. Postać skórna ujawnia się często w formie "Choroby twardej łapy". Polega ona na zgrubieniu skóry podeszew łap. Postać nerwowa z drgawkami i silnymi skurczami mięśni doprowadza do śpiączki i zapalenia opon mózgowych, a w efekcie prawie zawsze kończy się śmiercią.

Jedyną skuteczną ochroną przed tą ciężką chorobą są regularne szczepienia ochronne. Szczepionki najczęściej kojarzone z innymi chorobami, stosuje się najczęściej w wieku 8 i 12 tygodni.Jeśli uda nam się wygrać walkę z chorobą, to często zostają powikłania. Mogą one ujawnić się w postaci niedorozwoju zębów stałych jeśli psiak chorował w okresie wymiany zębów. Dużo groźniejszym powikłaniem może być padaczka, która często występuje u psów, które przeszły formę nerwową.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny