Poradnik hodowcy

17.10.2010
autor:  TwojeZwierze.pl
kategoria:  Poradnik hodowcy

Pamiętajmy, że nasze pupile wymagają specjalnej diety dostosowanej do ich organizmu, dlatego ludzkie jedzenie może dla nich być bardzo niebezpieczne. Pamiętajmy, że kasza, czekolada, używki oraz owoce i warzywa, które dla nas są niezbędne dla nich mogą okazać się toksyczne.

Wśród owoców niebezpiecznych dla psów i kotów możemy wymienić np. winogrona (także rodzynki) oraz owoce cytrusowe. Cytrusy zawierają duże ilości olejków eterycznych mogących wywoływać wymioty, winogrona natomiast mogą przyczyniać się do powstawania schorzeń nerek. Zwierzętom domowym nie powinniśmy także podawać cebuli i czosnku, które zawierają związki siarkowe przyczyniające się do anemii. Zaleca się więc ostrożność w karmieniu kotów odżywkami dla niemowlaków, co jest praktyką często spotykaną. Czosnek jest mniej toksyczny niż cebula i z tego powodu czasem możemy go znaleźć w pokarmach dla zwierzaków. Z popularnych, stosowanych w kuchni przypraw, nie powinniśmy podawać psom i kotom ostrej papryki, która wywołuje podrażnienie śluzówki przewodu pokarmowego. Wiele popularnie stosowanych w żywieniu zwierząt produktów, jak kasza pęczak, surowe jajka, podroby, może być niebezpiecznych dla zdrowia psa i kota.

Kolejnym warzywem na „czarnej liście” są ziemniaki. Surowe ziemniaki zawierają solaninę – truciznę niebezpieczną dla ludzi i zwierząt, natomiast gotowane mogą być ewentualnie podawane psom, nigdy kotom. Nasze mruczki praktycznie nie trawią skrobi, dlatego ten węglowodan może powodować u nich poważną niestrawność. Dieta czworonogów nie powinna także zawierać roślin o dużym stężeniu szczawiooctanów, takich jak szpinak, gdyż mogą się one przyczyniać do powstawania kryształów moczowych. Dodatkowo musimy zachować ostrożność w przypadku roślin kapustnych i strączkowych, ze względu na dużą zawartość substancji biologicznie aktywnych nie neutralizowanych przez gotowanie.

Czekolada i kakao są substancjami szczególnie niebezpiecznymi dla zwierzaków domowych. Ziarna kakaowca zawierają bardzo toksyczną dla nich substancję – teobrominę. Według szacunków pół tabliczki czekolady może śmiertelnie zatruć dużego psa. Kotom i psom nie powinniśmy także podawać herbaty, kawy, czy alkoholu.

Niebezpieczne dla naszych czworonogów mogą także okazać się niektóre orzechy, np. makadamia, może to wynikać zarówno z nieprzystosowania układu pokarmowego zwierzaków do ich trawienia, jak i z zanieczyszczających orzechy pleśni, na które psy i koty są bardzo czułe. Wiele osób uważa, że nabiał jest koniecznym i bardzo pożytecznym elementem diety, szczególnie dotyczy to właścicieli kotów. Nasze mruczki bardzo lubią mleczko, śmietankę, twarożek... jednak niestety zawarta w nich laktoza może być dla nich, tak jak i dla części ludzi, trudna do strawienia. Spożywanie bardzo dużych ilości nabiału może prowadzić do biegunek, pogłębienia problemów zdrowotnych zwierząt z chorobami układu oddechowego, a nawet upośledzić funkcjonowanie węchu. Jeśli nasz kot jest zagorzałym fanem mleka możemy mu kupić specjalne, pozbawione laktozy mleczko dla kotów.

Część właścicieli podaje swoim podopiecznym surowe jajka lub rybę. Surowe białko jaj zawiera awidynę, która niweluje działanie biotyny, co może prowadzić do osłabienia kondycji sierści i pazurów, dlatego surowe jajka powinny być podawane zwierzakom w umiarkowanych ilościach. Natomiast surowa ryba zawiera tiaminę – enzym rozkładający jedną z witamin B, co może mieć poważne konsekwencje neurologiczne, w związku z tym rybę lepiej podawać po ugotowaniu. Popularny „wypełniacz” psiej miski, czyli kasza jęczmienna typu pęczak też niestety nie jest wskazana. Wysoka zawartość substancji upośledzających funkcjonowanie jelit dyskwalifikuje ten produkt, jako element psiej, czy kociej diety.

Musimy zachować szczególną ostrożność przy podawaniu naszym czworonogom leków z naszej apteczki, najlepiej skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Na koniec jeszcze słowo o lekach. Wiele leków przypisywanych przez weterynarzy naszym pupilom pochodzi z naszej, ludzkiej apteczki.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny