Poradnik hodowcy

18.10.2010
autor:  TwojeZwierze.pl
kategoria:  Poradnik hodowcy

Kotki należą do jednych z najczystszych zwierząt, dlatego z reguły wystarczy im pokazać ich toaletę, a już zaczynają korzystać z kuwety. Nauczenie kota korzystanie z niej jest jedną z pierwszych zadań koniecznych do spełnienia w momencie pojawienia się nowego futrzanego domownika. Zdarza się jednak, że nasz kotek przestaje nagle korzystać z kuwety. Przyczyn takiego zachowania może być wiele.

Pierwsze co powinniśmy sprawdzić to czystość kuwety naszego mruczka. Kot może nie chcieć załatwiać swoich potrzeb w brudnej kuwecie i raczej tego robić nie będzie.  Należy sprzątać kocią toaletkę co najmniej raz dziennie, a jeśli mamy taką możliwość to częściej. Wskazane także jest, aby wymieniać żwirek raz w tygodniu i w takiej samej częstotliwości myć kuwetę. Można także spróbować dosypać więcej żwirku, który służy kotu do zakopywania nieczystości.

Koty są bardzo wrażliwe na zapach i jeśli mamy w domu więcej niż jednego mruczka wypadałoby postawić drugą kuwetę, bowiem jednemu z kotów może przeszkadzać zapach drugiego i w takiej sytuacji może on niechętnie załatwiać swoje potrzeby w kuwecie, w której czuje drażliwy zapach innego kota.

Warto także zastanowić się czy problemem nie jest tutaj miejsce, w którym kuweta stoi. Jest to bardzo ważne i dobrze gdyby było to miejsce zaciszne, spokojne, najlepiej w jakiejś wnęce, gdzie kot będzie miał trochę prywatności. Nie należy także ustawiać kuwety blisko kocich misek z pokarmem, gdyż zapach jedzenia może przeszkadzać i rozpraszać naszego mruczka.

Oddawanie potrzeb poza kuwetę może być także spowodowane zmianą żwirku, np. na zapachowy. Kotu, który ma bardzo wyczulony węch może przeszkadzać nowy zapach w jego toalecie. W takim wypadku należy powrócić do wcześniej używanego żwirku.

Niektóre koty nie akceptują krytych kuwet, dlatego częściej polecane są kuwety odkryte. Ponadto należy zwrócić uwagę na to czy kuweta jest wystarczająco duża dla naszego pupila.

Być może problem leży u podstaw zachowania kota. Często bowiem jest tak, że koty narażone na stres czy lęk zaczynają zachowywać się inaczej. Kot zatem w stresującej sytuacji będzie szukał bezpiecznego miejsca, które będzie pachnieć właścicielem i tam właśnie zacznie brudzić.

Jeśli pomimo wszystko nie jesteśmy sobie w stanie poradzić z uporczywym problemem naszego mruczka należy wybrać się do lekarza weterynarii, który określi co może być przyczyną takiego zachowania. Często bowiem jest tak, ze kot cierpi podczas oddawania moczu co jest związane z chorobą dróg moczowych. Taką ewentualność jest w stanie wykluczyć bądź też potwierdzić tylko specjalista.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny