Poradnik hodowcy

16.10.2010
autor:  TwojeZwierze.pl
kategoria:  Poradnik hodowcy

Kocimiętkę czyli nepeta cataria to roślina, która specyficznie działa na koty wywołuje tzw. kocią ekstazę. Cechą dziedziczną jest wpływ kocimiętki u około 2/3 wszystkich kotów. Jest to spowodowane prawdopodobnie kocim feromonem, który zawiera roślina. Zapach kocimiętki wywołuje wśród kotów przez ok. 10 min tarzanie, chwytanie łapami, gryzienie, lizanie jak również głośnie mruczenie i miałczenie, po czym zwierze traci zainteresowanie rośliną, niemniej po 2 godzinach można zaobserwować proces kociego zachowania na nowo.

Nepeta została opisana przez szwedzkiego przyrodnika Karola Linneusza już w XVIII wieku, aczkolwiek nie od razu przyległ do niej jej obecny przydomek. Jak widać na zdjęciu, przypomina wyglądem pokrzywę, ma sercowate liście z karbowanymi brzegami, a kwiaty białe, niebieskie, różowe lub liliowe. Ma właściwości lecznicze (kiedyś stosowana była w leczeniu biegunek i przewlekłego zapalenia oskrzeli), ziele kocimiętki cytrynowej ma działanie uspokajające, a z nektaru rośliny można uzyskać miód. Olejki eteryczne kocimiętki można też wykorzystywać przeciwko insektom takim jak komary, karaluchy i termity.

Nazwa kocimiętka jest zasługą jej niezwykłego wpływu na koty. Zapach kocimiętki działa na koty wyjątkowo stymulująco. Dla ponad 50% kocich osobników kocimiętka jest szalenie podniecająca i nie przejdą one obojętnie obok niej. Czy to mowa o rosnącej roślince czy też o suszu, kot zaczyna tarzać się w niej ekstatycznie, lizać ją, gryźć i mruczeć z zadowolenia. Wynika to z zawartej w kocimiętce terpeny, która jest kocim feromonem. Tłumaczy to, dlaczego osobniki w okresie rozrodczym są bardziej zainteresowane kocimiętką niż młode kociaki czy starsze koty. Obcowanie z rośliną i zainteresowanie nią trwa ok. 10 minut i dopiero po paru godzinach kot znów ulega wpływowi rośliny. Choć jego zachowanie może budzić różne obawy, dla kota to ziele jest całkowicie nieszkodliwe.

Na koty działa tak samo roślina, jak i susz. Można zatem zarówno kupić suszoną kocimiętkę, jak i posadzić ją, aby kot mógł raz na jakiś czas oddać się przyjemności obcowania z nią. Jednak należy liczyć się z zachowaniem kota - doniczka nie powinna być w miejscu, w którym może on ją łatwo zrzucić, a susz nie powinien być udostępniany np. na dywanie, w który kot może ją wgnieść. Można olejkiem z kocimiętki zrosić jego drapak, co pozwoli się wyładować na jego zabawce, a nie meblach.

Jako ciekawostkę możemy dodać, że nie tylko kocimiętka wywołuje takie uczucia u kotów. Mogą to być inne zioła wydzielające atrakcyjny zapach, na przykład specjalny rodzaj herbaty albo perfumy.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny